Wrocław. W piątek pogrzeb wieloletniego dyrektora zoo Antoniego Gucwińskiego

Polska
Wrocław. W piątek pogrzeb wieloletniego dyrektora zoo Antoniego Gucwińskiego
Wikimedia Commons
Antoni Gucwiński był doktorem nauk weterynaryjnych, inżynierem zootechnikiem i dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu w latach 1966–2006

Pogrzeb wieloletniego dyrektora wrocławskiego zoo Antoniego Gucwińskiego odbędzie się w piątek na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Gucwiński zmarł 8 grudnia w wieku 89 lat.

O zaplanowanych na piątek uroczystościach pogrzebowych poinformował we wtorek rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski. Msza św. odbędzie się w Katedrze Wrocławskie o godzinie 10.30, zaś pogrzeb na Cmentarzu Osobowickim o godzinie 12.40.

 

ZOBACZ: Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni dyrektor ZOO we Wrocławiu

 

Pierwotnie pogrzeb wieloletniego dyrektora wrocławskie zoo miał się odbyć 17 grudnia, ale na prośbę rodziny został przesunięty. Później lokalne media podały, że żona Gucwińskiego, Hanna, został hospitalizowana z powodu zapalenia płuc.

Życiorys Antoniego Gucwińskiego

Antoni Gucwiński spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i popularyzator przyrody zmarł 8 grudnia w wieku 89 lat. Z żoną Hanną Gucwińską prowadził znany program "Z kamerą wśród zwierząt".

 

ZOBACZ: USA. Pracownik zoo próbował pogłaskać tygrysa. Zwierzę zaatakowało

 

Antoni Gucwiński był doktorem nauk weterynaryjnych, inżynierem zootechnikiem i dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu w latach 1966–2006. W tym czasie w latach 1971-2001 popularyzował wiedzę o przyrodzie, współtworząc i prowadząc z żoną Hanną Gucwińską program telewizyjny w TVP zatytułowany "Z kamerą wśród zwierząt". W latach 90. tworzył i prowadził program "Znajomi z ZOO". Był też twórcą filmów przyrodniczych lub scenariuszy do takich filmów.

 

Urodził się jako czwarte z pięciorga dzieci w 1932 roku we wsi pod Nowym Sączem. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, ale po roku w tajemnicy przeniósł się do Technikum Hodowlanego w Nawojowej, kończąc tę szkołę w 1950 r. W 1957 r. ukończył jako inżynier zootechnikę w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie i zatrudnił się we wrocławskim zoo na stanowisku badawczym.

 

 

 

Od 1958 r. oprócz pracy w zoo studiował weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kończąc ją w 1962 r. W tymże roku ożenił się z Hanną Gucwińską. W 1966 r. został dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do końca 2006 r. Doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej w 1967 r. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek.

 

ZOBACZ: Andrzej Zaorski nie żyje. Współtwórca "Polskiego zoo" miał 79 lat

 

W roku 2001 otrzymał doktorat honoris causa przyznany przez Akademię Rolniczą we Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał Order Uśmiechu.

 

W 1989 r. bez powodzenia startował w wyborach do Senatu z ramienia PZPR, w 2004 r. kandydował do Europarlamentu z listy SLD-UP w okręgu dolnośląsko-opolskim i z 11 tys. głosów zajął drugie miejsce na liście tego ugrupowania, ale nie zdobył mandatu. W 2005 r. kandydował do Sejmu z listy PSL, ale nie został posłem.

 

ZOBACZ: Francja. Z zoo uciekło dziewięć wilków. Obiekt tymczasowo zamknięto

 

W styczniu 2011 r. sąd uznał Gucwińskiego winnym zarzutu znęcania się nad niedźwiedziem Mago, który był przetrzymywany w betonowym, wąskim bunkrze i w zamknięciu. W tym okresie Gucwiński był dyrektorem zoo. Oskarżycielem w tych procesach z prywatnego aktu oskarżenia była fundacja Viva!, a wcześniej prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie w tej sprawie, nie dopatrując się znamion przestępstwa. Sąd, orzekając winę, odstąpił od ukarania Gucwińskiego, motywując to m.in. jego wkładem i zasługami w popularyzowaniu przyrody. Wcześniej sąd uniewinnił Gucwińskiego, ale w 2009 r. SN orzekł, by sprawę ponownie rozpatrzył sąd I instancji.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie