Warszawa. Zmarło troje powstańców warszawskich - "Marzena", "Sokół" i "Marysia"

Polska
Warszawa. Zmarło troje powstańców warszawskich - "Marzena", "Sokół" i "Marysia"
Muzeum Powstania Warszawskiego
Ryszard Nowicki "Sokół" urodził się 23 lutego 1927 w Kaplonosach koło Włodawy. Miał 17 lat, gdy ochotniczo stanął do Powstania Warszawskiego

W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia" - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

O śmierci trojga powstańców warszawskich poinformował Rafał Trzaskowski. "W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal »Marzena«, Ryszard Nowicki »Sokół« i Maria Pajzderska »Marysia«" - napisał prezydent Warszawy. "Bohaterowie Warszawy. Będziemy o Was pamiętać" - dodał.

 

"Marzena"

Maria Schejbal "Marzena" ur. 10 października 1924 we Włocławku. Przed II wojną światową uczyła się w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Leonii Rudzkiej w Warszawie, następnie uczęszczała na tajne komplety.

 

ZOBACZ: "Powstańcy czasu pokoju" nagrodzeni przez Muzeum Powstania Warszawskiego

 

W czasie powstania warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką w Batalionie "Łukasiński". Ze Starego Miasta wydostała się kanałami do Śródmieścia. Po upadku powstania przebywała w przejściowym obozie w Ożarowie, wywieziona następnie do różnych obozów jenieckich. Z obozu Oberlangen została wyzwolona przez wojska generała Stanisława Maczka.

"Sokół"

Ryszard Nowicki "Sokół" urodził się 23 lutego 1927 w Kaplonosach koło Włodawy. Miał 17 lat, gdy ochotniczo stanął do Powstania Warszawskiego. Miał pseudonimy "Sokół" i "Sęp". Walczył w rejonie Dworca Gdańskiego i w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie 26 sierpnia został ranny.

 

ZOBACZ: "Powstańcy podjęli walkę za wiarę i w imię godności". Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego

 

Ewakuowany kanałami z Placu Krasińskich na Żoliborz, skąd potem przebił się do Puszczy Kampinoskiej. Po wojnie był wielokrotnym mistrzem kraju w rajdach samochodowych, czterokrotnie startował w słynnym Rajdzie Monte Carlo.

 "Marysia"

"Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marii Pajzderskiej »Marysi« - powstańczej sanitariuszki z Batalionu NOW-AK »Gustaw-Harnaś«, bardzo ciepłej, przemiłej osoby, która była wielką przyjaciółką wielu pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. Kilkanaście dni temu świętowaliśmy jej 97. urodziny..." - napisało na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

ZOBACZ: "Być może to nasza ostatnia walka o godność i szacunek". Powstańcy warszawscy apelują do Konserwatora Zabytków o przerwanie prac w Pasażu Simonsa

 

Maria Pajzderska "Marysia" urodziła się 3 grudnia 1924 roku w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego była w Batalionie NOW-AK "Gustaw-Harnaś", kompania "Grażyna", jako patrolowa patrolu sanitarnego. Pseudonim konspiracyjny "111", a w czasie Powstania - "Marysia”.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie