USA. Pięć ofiar śnieżycy na wschodnim wybrzeżu

Świat
USA. Pięć ofiar śnieżycy na wschodnim wybrzeżu
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Pięć ofiar śnieżycy na wschodnim wybrzeżu

W wyniku obfitych opadów śniegu na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zginęło 5 osób, doszło do ok. 850 tys. awarii zasilania, a większość budynków rządowych w Waszyngtonie została zamknięta - podał serwis informacyjny USA Today.

W poniedziałek po południu (czasu lokalnego) pojawiły się doniesienia o co najmniej 25-centymetrowej warstwie śniegu w Wirginii, Maryland, New Jersey i Karolinie Północnej. W mieście Glendie w Wirginii, około 80 km na południowy zachód od Waszyngtonu, zgłoszono pojawienie się prawie 40-centymetrowej warstwy śniegu.

 

ZOBACZ: USA. Trzy osoby zginęły na sylwestrowej imprezie w Missisipi

 

Państwowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenia przed zamiecią na Wschodnim Wybrzeżu USA. Poinformowano o możliwych utrudnieniach w podróży ze względu na niebezpieczne warunki. Przewidywano, że na niektórych obszarach może spaść 5 cm śniegu na godzinę. Burze śnieżne odnotowano w co najmniej pięciu stanach.

 

 

Siedmioletnia dziewczynka zmarła po tym, jak pod wpływem ciężaru śniegu drzewo spadło na dom w Townsend w stanie Tennessee. Z kolei ulewne deszcze i silne podmuchy wiatru spowodowały upadek drzewa na dom w pobliżu Atlanty, co spowodowało śmierć 5-letniego chłopca. Trzy kolejne osoby zginęły w wyniku zderzenia samochodu i pługu śnieżnego w stanie Maryland.

850 tys. domów i przedsiębiorstw bez prądu 

Prawe 850 tys. domów i przedsiębiorstw straciło prąd w stanach Wirginia, Georgia, Tennessee i Karolina w poniedziałek, ale zasilanie było powoli przywracane w ciągu dnia. Około 500 tys. nadal było pozbawionych prądu o godz. 18. czasu lokalnego (w Polsce - północ). Burza doprowadziła do setek wypadków samochodowych i blokad pojazdów. Policja stanu Virginia zgłosiła 559 wypadków drogowych i 522 unieruchomione przez obfite opady śniegu pojazdy w całym stanie do godziny 12.30 czasu lokalnego.

 

ZOBACZ: USA: z roku na rok coraz więcej kataklizmów. Padnie kolejny rekord

 

W Waszyngtonie urzędy federalne zostały w poniedziałek zamknięte. W kilku okręgach szkolnych zadecydowano o czasowym zamknięciu placówek bądź prowadzeniu zajęć zdalnie.

 

 

Ponad połowa lotów na trzech głównych lotniskach w Waszyngtonie była opóźniona albo odwołana. Podobnie, opóźniona lub odwołana została jedna czwarta lotów na trzech głównych lotniskach w Nowym Jorku. 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie