USA. Elizabeth Holmes była porównywana do Steve'a Jobsa. Teraz grozi jej do 20 lat więzienia

Świat
USA. Elizabeth Holmes była porównywana do Steve'a Jobsa. Teraz grozi jej do 20 lat więzienia
PAP/EPA/PETER DASILVA
Elizabeth Holmes uznana za winną oszustwa

Bizneswoman Elizabeth Holmes, która chwaliła się opracowaniem rewolucyjnego testu krwi, została uznana w poniedziałek przez sąd federalny w San Jose za winną 4 z 11 stawianych jej zarzutów oszustwa i zmowy w jednym z głośnych procesów. Grozi jej do 20 lat więzienia.

Holmes została uznana za winną zmowy w celu oszukania inwestorów oraz defraudacji łącznie prawie 50 milionów dolarów pochodzących od udziałowców. Ława przysięgłych po siedmiu dniach obrad oczyściła ją z czterech innych zarzutów i nie była w stanie podjąć jednogłośnej decyzji w sprawie pozostałych trzech. Mimo to, grozi jej maksymalna kara do 20 lat więzienia. O wymiarze kary zadecyduje sąd na późniejszej rozprawie.

 

ZOBACZ: USA. Dr Anthony Fauci: jest ryzyko, że nastąpi wzrost hospitalizacji

 

Sprawa Holmes - założycielki start-upu Theranos i kiedyś postrzeganej jako młodej wschodzącej gwiazdy Doliny Krzemowej - była jedną z najgłośniejszych spraw ostatnich lat. Poświęcono jej m.in. bestsellerową książkę i dokument HBO.

Holmes nie przyznaje się do winy

Kobieta - porównywana niegdyś do Steve'a Jobsa - twierdziła, że jej firma wynalazła urządzenie, które zrewolucjonizuje medycynę, potrafiąc wykonywać szybkie badania krwi z użyciem tylko kilku jej kropel. Zanim na jaw wyszło, że znacznie wyolbrzymiła swoje osiągnięcie, zdążyła pozyskać wielu wpływowych inwestorów. Wśród nich był m.in. były szef Pentagonu gen. James Mattis, czy byli szefowie dyplomacji USA George Schultz i Henry Kissinger. U szczytu swojej firma była wyceniania na 19 mld dolarów, choć ostatecznie upadła w 2018 r.

 

ZOBACZ: USA. Omikron i burze zimowe paraliżują funkcjonowanie linii lotniczych

 

Holmes nie przyznała się do winy, twierdząc, że działała w dobrej wierze. Twierdziła też, że była wykorzystywana i manipulowana przez swojego partnera - biznesowego i życiowego - Sunny'ego Balwaniego, z którym razem prowadziła firmę. Balwani odpowie na zarzuty o oszustwo w innym procesie.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie