Korea Północna. Wulgarny napis o Kim Dzong Unie odkryty w stolicy. Trwa śledztwo

Świat
Korea Północna. Wulgarny napis o Kim Dzong Unie odkryty w stolicy. Trwa śledztwo
PAP/EPA/KCNA
Napis uderzający w Kim Dzong Una odkryto, gdy w Pjongjangu trwał partyjny zjazd

Wtedy, gdy w stolicy Korei Północnej obradowali najważniejsi państwowi oficjele, na jednym z budynków w mieście odkryto napis: "Kim Dzong Un, ty s...u! Ludzie umierają z głodu z twojego powodu". Służby ruszyły do akcji, by odnaleźć autorów malowidła. W kraju kontrolowanym przez reżim jakakolwiek krytyka władzy jest niedozwolona.

Wulgarne napisy miał odkryć mieszkaniec dzielnicy Pyongchon w Pjongjangu, 22 grudnia nad ranem, kiedy mężczyzna patrolował okolice - podaje serwis Daily NK.

 

ZOBACZ: W Korei Północnej wprowadzono żałobę. Zakazano rozrywek i śmiechu

 

Hasła pozostawione na zewnętrz budynku krytykowały przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una. Napisy brzmiały: "Kim Dzong Un, ty s...u! Ludzie umierają z głodu z twojego powodu".

Zakaz krytykowania przywódcy w Korei Północnej. Śledztwo ws. graffiti

Zgodnie z protokołem sprawa została przekazana lokalnym służbom bezpieczeństwa, które z kolei poinformowały wyższe struktury, aż do Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego. Resort oraz władze lokalne zamknęły obszar, gdzie znaleziono napisy i usunęły hasła.

 

Jak przypomina serwis Daily NK, Korea Północna surowo zakazuje wszelkich działań, które bezpośrednio krytykują przywódcę kraju. W takich sytuacjach, władze oskarżają osoby obrażające Kim Dzong Una o przestępstwo przeciwko państwu lub podburzanie, wysyłając ich do obozów więziennych lub nawet wykonując na nich karę śmierci.

 

ZOBACZ: Japonia. Powieszono trzech przestępców. Pierwsza egzekucja od dwóch lat

 

Służby bezpieczeństwa prowadzą śledztwo w sprawie graffiti, szukając osoby odpowiedzialnej za stworzenie rysunku.

Graffiti odkryto podczas zjazdu północnokoreańskiej partii

Źródła Daily NK podają, że ministerstwo podchodzi do sprawy bardzo poważnie, szczególnie że hasło odkryto w trakcie Czwartego Plenarnego Posiedzenia Ósmego Komitetu Centralnego rządzącej Partii Robotniczej Korei.

 

Przy okazji pojawienia się informacji o graffiti media przypominają o sprawie z 2008 roku, kiedy pułkownik z Departamentu Sztabu Generalnego został publicznie stracony, po tym jak uznano go za prowodyra akcji narysowania graffiti krytykującego Kim Dzong Una. Rysunek powstał na Domu Kultury w Pjongjangu.

wka/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie