Japonia. Powieszono trzech przestępców. Pierwsza egzekucja od dwóch lat

Świat
Japonia. Powieszono trzech przestępców. Pierwsza egzekucja od dwóch lat
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/Servicelinket
To pierwsza egzekucja w tym kraju od 2019 roku, odkąd premierem jest Fumio Kishida.

Trzech przestępców skazanych na karę śmierci zostało powieszonych - podała agencja Kyodo, cytując japońskie ministerstwo sprawiedliwości. To pierwsza egzekucja w tym kraju od 2019 roku, odkąd premierem jest Fumio Kishida.

Jeden ze straconych zamordował w 2004 roku siedmioro swoich krewnych, a pozostali dwaj zostali skazani za zabójstwo dwóch pracowników salonu gier na automatach pachinko w roku 2003 – pisze Kyodo.

 

Japonia jest jednym z nielicznych krajów wysoko rozwiniętych, w których wciąż obowiązuje kara śmierci. Na wykonanie wyroku czeka tam ponad 100 skazańców. Poparcie dla kary śmierci w społeczeństwie jest stosunkowo wysokie, mimo krytyki ze strony międzynarodowych organizacji praw człowieka.

 

ZOBACZ: Za gwałt kastracja, za gwałt zbiorowy kara śmierci. Pakistański parlament zaostrzył prawo

 

W 2020 roku po raz pierwszy od dziewięciu lat w Japonii nie wykonano ani jednego wyroku śmierci. Dwa lata wcześniej w kraju przeprowadzono natomiast rekordową liczbę 15 egzekucji. Stracono wówczas między innymi przywódcę i 12 członków zbrodniczego kultu Aum Shinrikyo (Aleph), który stał za atakiem terrorystycznym z użyciem sarinu w tokijskim metrze w 1995 roku. W jego wyniku zmarło 14 osób, a tysiące odniosły obrażenia.

Kara śmierci w Japonii

Egzekucje w Japonii przeprowadzane są zazwyczaj wiele lat po wydaniu wyroku i zawsze przez powieszenie. Według AFP władze informują skazanych o egzekucji zaledwie kilka godzin przed wykonaniem wyroku. Dwóch skazańców pozwało za to wymiar sprawiedliwości, domagając się odszkodowania za stres związany z życiem w ciągłej niepewności.

 

ZOBACZ: Korea Płn. Kara śmierci za posiadanie zagranicznych filmów

 

W czerwcu japoński Sąd Najwyższy utrzymał wyrok śmierci dla 74-letniej seryjnej morderczyni, nazywanej przez media „czarną wdową”, która otruła własnego męża i dwóch zarejestrowanych partnerów, by przejąć ich majątki. W grudniu 2020 roku taki sam wyrok otrzymał seryjny "zabójca z Twittera" za zamordowanie i poćwiartowanie dziewięciu osób, które wyrażały wcześniej swe myśli samobójcze w mediach społecznościowych.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie