Korea Południowa. Według wojska zbieg, który przeszedł do Korei Północnej, pochodził z tego kraju

Świat
Korea Południowa. Według wojska zbieg, który przeszedł do Korei Północnej, pochodził z tego kraju
Flickr/David Stanley
Zbieg, który przeszedł do Korei Północnej, pochodził z tego kraju

Zakładamy, że osoba, która przekroczyła w sobotę granicę z Korei Płd. do Korei Płn., to północnokoreański zbieg – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony w Seulu. Według mediów może to być gimnastyk, który przedostał się na południe w listopadzie 2020 roku.

"W sprawie przekroczenia granicy, władze zakładają, że jest to północnokoreański uciekinier i obecnie weryfikują związane z tym fakty" – ogłosił resort obrony w komunikacie.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un zarządził "ważne rewolucyjne środki", by zwiększyć produkcję rolną

 

Prasa spekuluje, że osoba, która przedostała się w sobotę do Korei Północnej, wygląda jak zbieg, który w listopadzie 2020 roku przeskoczył przez płot na tym samym odcinku granicy, przekraczając ją w odwrotnym kierunku. Według mediów jest to około 20-letni gimnastyk.

Nieszczelna granica

Sobotnia ucieczka po raz kolejny ukazała niedociągnięcia w ochronie granicy przez południowokoreańskie wojsko. Z informacji przekazanych przez agencję Yonhap wynika, że uciekinier przez prawie trzy godziny poruszał się w strefie zdemilitaryzowanej niezauważony, a gdy już został wykryty, żołnierzom nie udało się go złapać.

 

Nie jest jasne, co stało się z nim po drugiej stronie granicy. Komentatorzy podkreślają, że w związku z pandemią COVID-19 północnokoreańscy żołnierze pilnujący granicy mają rozkaz "strzelać, by zabić" w przypadku prób wtargnięcia do kraju.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un zapowiedział zbrojenia i wezwał armię do "absolutnej lojalności"

 

We wrześniu 2020 roku południowokoreański urzędnik pracujący dla ministerstwa rybołówstwa znalazł się po północnokoreańskiej stronie granicy morskiej i został zastrzelony przez tamtejszych strażników, a jego ciało najprawdopodobniej spalono.

 

Wielu mieszkańców Korei Płn. przedostaje się do Korei Płd., uciekając ze swojego kraju przed biedą i represjami, ale nielegalne przekroczenia granicy z południa na północ zdarzają się bardzo rzadko.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie