MKiDN: Jarosław Sellin został Generalnym Konserwatorem Zabytków. Wybrano też dyrektora Zachęty

Polska
MKiDN: Jarosław Sellin został Generalnym Konserwatorem Zabytków. Wybrano też dyrektora Zachęty
Polsat News
Wieloletni polityk PiS-u Jarosław Sellin został powołany na nową funkcję

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał dr. Jarosława Sellina, sekretarza stanu w MKiDN, na stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków.. Magdalena Gawin, która pełniła dotychczas tę funkcję, złożyła rezygnację i została jej przydzielona nowa funkcja. Ministerstwo poinformowało również, że nowym dyrektorem Zachęty został Janusz Janowski.

Na stronie resortu kultury przypomniano, że Jarosław Sellin jest doktorem nauk humanistycznych. Po studiach na Uniwersytecie Gdańskim pracował jako nauczyciel w V LO w Gdańsku, a następnie, w latach 1989-93, jako nauczyciel akademicki w swojej Alma Mater, specjalizując się w historii nowożytnej XVI-XVIII wieku. Prowadził również zajęcia z historii sztuki.

 

Od roku 1990 pracował jako dziennikarz w tygodniku "Młoda Polska", a później w TVP i Telewizji Polsat.

 

W 1998 r. objął funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. W latach 1999-2005 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Sellin jest wieloletnim członkiem PiS-u

Od 1983 r. związany z opozycją antykomunistyczną. Wziął udział w obradach okrągłego stołu w tzw. podstoliku młodzieżowym. W tym samym roku zatrudnił się też jako urzędnik działu szkoleń związkowych w Komisji Krajowej "Solidarności", będąc formalnym członkiem związku.

 

ZOBACZ: USA. Donald Trump poparł Victora Orbana przed wyborami na Węgrzech

 

W latach 1990-91 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, w latach 1991-93 do Koalicji Republikańskiej, a następnie Partii Konserwatywnej. W maju 2005 r. zdecydował się kandydować – z sukcesem – do Sejmu RP z list komitetu Prawa i Sprawiedliwości.

 

W latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 r. został ponownie wybrany do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu 2010 r. przystąpił do partii Prawo i Sprawiedliwość, jest członkiem PiS w Kole Gdańsk. Od listopada 2015 r. jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Janusz Janowski objął stanowisko dyrektora Zachęty

Janusz Janowski objął stanowisko dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie na czteroletnią kadencję - poinformowano w poniedziałek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Jak wyjaśniono, "w poniedziałek nowy dyrektor w obecności podsekretarz stanu w MKiDN Wandy Zwinogrodzkiej oraz dyrektora generalnego Ministerstwa Jarosława Czuby spotkał się z zespołem".

 

"Pierwszy rok kadencji dyrektora Janowskiego upływać będzie przede wszystkim pod znakiem kontynuacji najważniejszych działań programowych i wzmacniania zasobów instytucji" - napisano.

Kontynuacja projektów wystawienniczych

Zaznaczono, że "nowy dyrektor zamierza realizować w roku bieżącym rozpoczęte projekty wystawiennicze", oraz że "będzie kontynuować wieloletnie działania inwestycyjne i projekty międzynarodowe".

 

ZOBACZ: Australia. W jednym ze stanów od początku 2022 więcej przypadków COVID-19, niż przez cały 2020

 

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński 30 listopada 2021 r. przekazał do związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych informację o zamiarze powołania Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

 

Resort kultury przypomniał, że Janusz Stanisław Janowski "jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego". - Od października 2014 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2004 r. współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu "Republika Sztuki" - przekazano.

Artystyczna kariera Janowskiego

Wyjaśniono, że Janowski jest też "redaktorem naczelnym ukazującego się od 2017 roku kwartalnika artystycznego »ArsForum«, autorem publikacji z zakresu teorii i historii sztuki oraz filozofii". - W latach 2002-2014 był koordynatorem merytorycznym wszystkich projektów artystyczno-wystawienniczych Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku, w latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAP, a w latach 2006–2014 - Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku - zaznaczono.

 

Janowski zastąpił na stanowisku dyrektora Zachęty Hannę Wróblewską, której kadencja upłynęła 31 grudnia 2021 roku.

Nowe stanowisko dla Magdaleny Gawin

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał prof. IH PAN Magdalenę Gawin na dyrektora Instytutu Pileckiego - poinformowano na stronie MKiDN. Generalnym Konserwatorem Zabytków został sekretarz stanu w MKiDN dr Jarosław Sellin.

Dodano, że pięcioletnia kadencja dyrektor rozpoczęła się z dniem 1 stycznia 2022 roku.

 

ZOBACZ: W. Brytania. 14-letnia Polka śmiertelnie potrącona przez samochód. Kierowca pod wpływem narkotyków

 

Wyjaśniono, że Magdalena Gawin, która od sześciu lat pełniła funkcję podsekretarza stanu w MKiDN i Generalnego Konserwatora Zabytków, złożyła rezygnację z dotychczasowych funkcji. Na stanowisko Generalnego Konserwatora Zabytków minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał sekretarza stanu w MKiDN dr. Jarosława Sellina.

 

Na stronie resortu kultury przypomniano, że Magdalena Gawin jest historykiem, doktorem habilitowanym, profesorem IH PAN, a także autorką i współautorką książek, prac zbiorowych i artykułów. "Teksty jej autorstwa ukazywały się w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, kulturalnych, społeczno-politycznych oraz w prasie codziennej. Zajmuje się historią XIX i XX w., m.in. historią kultury" - czytamy.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie