Korea Północna. Kim Dzong Un zarządził "ważne rewolucyjne środki", by zwiększyć produkcję rolną

Świat
Korea Północna. Kim Dzong Un zarządził "ważne rewolucyjne środki", by zwiększyć produkcję rolną
PAP/EPA/KCNA
Plenum KC Partii Pracy Korei rozpoczęło się w poniedziałek, a data jego zakończenia nie została podana do publicznej wiadomości

Podjęcie "ważnych rewolucyjnych środków" w rolnictwie nakazał przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na plenum Komitetu Centralnego rządzącej partii - podały w środę państwowe media. W ostatnich latach w kraju pogłębił się chroniczny niedobór żywności, a mieszkańcy cierpią głód. Na początku roku Kim przyznał, że sytuacja żywnościowa w kraju jest "napięta".

Podczas plenarnego posiedzenia KC we wtorek Kim "przedstawił średnio i długoterminowe strategie rozwoju oraz główne zadania służące osiągnięciu wielkiego celu rozwoju wsi w zgodzie z rzeczywistymi warunkami i wymogami epoki" - przekazała północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

"Program zyskał pełne poparcie"

Wtorkowe dyskusje poświęcone były "kwestiom wiejskim", a Kim zarządził podjęcie w tych sprawach "ważnych rewolucyjnych środków". "Nowy program socjalistycznej budowy wsi zyskał pełne poparcie uczestników zebrania" – ogłosiła KCNA, nie podając szczegółów na temat tych "rewolucyjnych środków".

 

ZOBACZ: Dekada rządów Kim Dzong Una. Rozwój broni jądrowej i rakietowej oraz ludzie umierający z głodu

 

Według ekspertów poruszenie sprawy rozwoju wsi na początku plenum sugeruje, że zwiększenie plonów jest obecnie dla reżimu jedną z najpilniejszych kwestii.

 

Plenum KC Partii Pracy Korei rozpoczęło się w poniedziałek, a data jego zakończenia nie została podana do publicznej wiadomości.

"Napięta" sytuacja żywnościowa

Korea Północna od dawna cierpi na chroniczny niedobór żywności, ale zapaść gospodarczą dodatkowo pogłębiła pandemia COVID-19 i zamknięcie granic, a także niszczycielskie dla upraw klęski żywiołowe z ubiegłego roku.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kara śmierci za przemycenie serialu

 

Źródła w Korei Płn. informowały w ostatnich miesiącach o rosnącej liczbie osieroconych dzieci, mieszkających na ulicach i ludziach umierających z głodu. Na początku roku Kim przyznał, że sytuacja żywnościowa w kraju jest "napięta".

 

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w latach 2018-2020 10,9 mln mieszkańców Korei Płn., czyli 42,4 proc. ludności kraju, cierpiało z powodu niedożywienia. To więcej, niż w latach 2004-2006, gdy odsetek niedożywionych wynosił 33,8 proc.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie