Finlandia. Aresztowano pięć osób podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego

Świat
Finlandia. Aresztowano pięć osób podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego
zdjęcie ilustracyjne/polisi.fi
W związku z prowadzonym dochodzeniem skonfiskowano m.in. broń palną, amunicję oraz środki wybuchowe

Sąd w Finlandii zdecydował w piątek o aresztowaniu pięciu mężczyzn narodowości fińskiej, w wieku około 25 lat, w związku z podejrzeniem prowadzenia przez nich działalności terrorystycznej.

Mężczyźni, związani ze skrajnie prawicową ideologią antypaństwową, zostali ujęci podczas operacji służb na początku tygodnia w jednej z miejscowości w południowo-zachodniej Finlandii (ok. 90 km na północny zachód od Tampere). W piątek sąd rejonowy wydał postanowienie o ich aresztowaniu.

 

ZOBACZ: Finlandia wstrzymuje szczepienia Moderną. U mężczyzn poniżej 30 lat

 

W związku z prowadzonym dochodzeniem skonfiskowano m.in. broń palną, amunicję oraz środki wybuchowe – podała policja podczas zorganizowanej w piątek wieczorem konferencji prasowej.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Finlandii

Według służb nie ma obecnie niebezpieczeństwa, związanego z ich działalnością, a poziom zagrożenia terrorystycznego pozostaje w kraju na dotychczasowym poziomie (tj. drugim – podwyższonym w czterostopniowej skali).

 

Pierwszy raz w Finlandii – podkreśliła policja – podejrzenie popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym ma związek z prawicowym ruchem ekstremistycznym.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Media: kierowca taksówki udaremnił atak terrorystyczny w Liverpoolu

 

Zatrzymani – wyjaśnili śledczy – nie są jednak związani z neonazistowskim oddziałem Nordyckiego Ruchu Oporu (PVL), który wyrokiem Sądu Najwyższego z 2020 r. został w Finlandii zdelegalizowany.

 

Śledztwo prowadzone jest we współpracy ze specjalną służbą policyjną odpowiedzialną za bezpieczeństwo wewnętrzne (Supo) i Europolem.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie