Polski Ład. Zmiany w podatkach wchodzą w życie dziś, w Nowy Rok

Polska
Polski Ład. Zmiany w podatkach wchodzą w życie dziś, w Nowy Rok
Polsat News
Część zmian wchodzi w życie od 1 stycznia

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą podatkowe rozwiązania Polskiego Ładu. Do 30 tys. zł wzrasta kwota wolna od podatku, a do 120 tys. zł rośnie próg podatkowy. Znika jednocześnie odliczenie składki zdrowotnej od podatku.

Na początku roku w życie wchodzi podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie składki zdrowotnej od podatku. Składka ta będzie wynosić 9 proc. i nie można będzie jej odliczać.

 

Z rozliczania podatku na powyższych zasadach będą mogli skorzystać także przedsiębiorcy, którzy płacą podatek na zasadach ogólnych. Ale Polski Ład wprowadza zmiany także w rozliczaniu składek dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Kwota wolna od podatku, składka zdrowotna, kredyt bez wkładu własnego

 

Składka zdrowotna wyniesie dla nich 9 proc. liczonych od podstawy wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł, 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł oraz 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.

 

Zmiany obejmą także stawki podatku zryczałtowanego. I tak dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, inżynierów stawka spada z 17 proc. na 14 proc., a dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC, stawka spada z 15 proc. do 12 proc.

 

Również przedsiębiorcy płacący podatek liniowy od 1 stycznia czekają zmiany w sposobie opłacania składki zdrowotnej. Od nowego roku jej wysokość będzie wynosić 4,9 proc. dochodu przedsiębiorcy.

"Estoński CIT" i nowe rozwiązania dla firm 

Od początku roku pojawią się nowe, preferencyjne rozwiązania dla firm rozliczających się przy użyciu podatku dochodowego od podmiotów prawnych. Nowe regulacje pozwalają na odliczenie wydatków ponoszonych na debiut na giełdzie. Firmy wchodzące na rynek publiczny będą mogły odliczyć 150 proc. wydatków z tym związanych.

 

Jednocześnie będzie możliwe odliczenie 150 proc. wydatków związanych z inwestycją w fundusze venture capital. Firmy planujące ekspansję będą mogły liczyć na podwójną ulgę, bo wydatki na ten cel rozliczą raz jako koszty uzyskania przychodów, a drugi raz w ramach ulgi z limitem 1 mln zł. Nowymi rozwiązaniami dla firm są także ulgi na prototyp, na robotyzację, na zatrudnienie innowacyjnych pracowników połączone z równoczesną możliwością korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX.

 

W ramach Polskiego Ładu rozszerzony został zakres stosowania tzw. estońskiego CIT, dzięki któremu przedsiębiorca nie płaci podatku dopóki nie zdecyduje się na wypłatę z zysku ze spółki. Nowe rozwiązania mają być prostsze i atrakcyjniejsze niż wcześniej, zwłaszcza na poziomie efektywnej stopy opodatkowania. Także regulacje dotyczące sponsoringu mają stać się bardziej atrakcyjne niż obowiązujące wcześniej – limit odliczenia wydatków na wsparcie działalności społecznie pożytecznej lub działalności sportowej, kulturalnej oraz szkolnictwa wyższego i nauki wzrasta od 1 stycznia ze 100 proc. do 150 proc.

Zmiany na rynku mieszkaniowym 

W ramach Polskiego Ładu wprowadzane są rozwiązania, które mają ograniczyć szarą strefę, czyli zatrudnianie pracowników na czarno czy wypłacanie części wynagrodzeń poza systemem. Poza tym nowością jest minimalny podatek dochodowy, który ma objąć firmy, które wcześniej nie płaciły podatku dochodowego lub płaciły go na mikroskopijnym poziomie.

 

ZOBACZ: Nowa funkcja Jacka Sasina. Zastąpił premiera w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów

 

W ramach Polskiego Ładu wprowadzane będą zmiany dotyczące rynku mieszkaniowego. Jako pierwsze wejdą w życie zmiany w prawie budowlanym, które umożliwią budowę domu o powierzchni zabudowy do 70 m kw. wyłącznie na zgłoszenie. Ma to ułatwić i przyspieszyć budowę niewielkich, bo maksymalnie jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych na własne potrzeby mieszkaniowe.

 

Kolejnym rozwiązaniem, które w życie wejdzie w maju, będzie gwarantowany kredyt mieszkaniowy. W jego ramach pojawi się możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego – nie mniejszej niż 10 proc. i nie większej niż 20 proc. kwoty wydatków. Taka gwarancja zniesie konieczność posiadania wkładu własnego. Dodatkowo pojawi się możliwość dokonania spłaty części kredytu, jeśli w trakcie jego obsługi gospodarstwo domowe powiększy się (chodzi o 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 

Od 1 stycznia w życie wchodzą także przepisy, na mocy którego będzie wypłacane wsparcie dla rodzin w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

 

Chodzi o świadczenie przysługujące na drugie i każde kolejne dziecko, które będzie wypłacane rodzicom w okresie od 12 do 35 miesiąca życia dziecka. Łącznie wypłacanych będzie 12 tys. zł w ratach miesięcznych wynoszących 1 tys. zł przez 12 miesięcy lub 500 zł przez 24 miesiące. Środki maja być przeznaczone np. na zatrudnienie opiekunki do dziecka.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie