USA. Pożary w stanie Kolorado. Zniszczonych ponad 500 domów

Świat
USA. Pożary w stanie Kolorado. Zniszczonych ponad 500 domów
PAP/EPA/RAY STUBBLEBINE
Ponad 500 domów zostało spalonych

Pożary w Kolorado, w hrabstwie Boulder, wymusiły w czwartek ewakuację kilkudziesięciu tysięcy osób. Setki domów zostało zniszczonych. Krajowa Służba Meteorologiczna nazwała to "sytuacją zagrażającą życiu".

Porywy wiatru przekraczały w regionie 160 km na godz. Przyczyniło się to do wzmożenia płomieni. Niektóre z pożarów zostały wywołane przez zerwaną trakcję energetyczną.

 

Gubernator Kolorado Jared Polis ogłosił w czwartek po południu stan wyjątkowy, by w ten sposób umożliwić władzom stanowym dostęp do dodatkowych funduszy i usług w czasie kryzysu. Stwierdził, że ogień strawił blisko 650 akrów. Według lokalnych władz setki domów zostały zniszczonych. Agencja France Press podała, że ich liczba przekracza 500.

 

ZOBACZ: Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: populizm i nacjonalizm przyczyną nowych wariantów wirusa

 

Odległe od Denver o nieco ponad 30 km miasto Superior liczące ok. 13 tys. mieszkańców ogarnęła chmura ciemnego dymu. Z powodu pożaru wszystkich objęto nakazem ewakuacji. Także ludność 20-tysięcznego Louisville musiała opuścić domy.

"Wszystko przepadło"

"Jeśli jesteś w okolicy, musisz działać szybko" - tweetowało biuro ds. zarządzania kryzysowego w Boulder.

 

Według dziennika "USA TODAY" sześć osób zostało hospitalizowanych z oparzeniami w szpitalu UCHealth Broomfield Hospital.

 

ZOBACZ: USA. Asystent głosowy kazał 10-latce wykonać niebezpieczne zadanie

 

"W staromiejskiej części Superior, wiele budynków i pojazdów stanęło w ogniu, w tym - hotel Element. W Louisville, co najmniej kilkanaście domów ogarnął pożar" – podała gazeta.

 

Cytowany przez gazetę Pat Kilbride, który mieszka w Superior od 30 lat, powiedział, że jego dom spłonął a wraz z nim jego pies i kot, które nie mogły uciec. Jego zdaniem wiele innych domów w okolicy zostało również doszczętnie zniszczonych.

 

"Wszystko przepadło. Cała stara część miasta" – zaznaczył.

 

ZOBACZ: Praca w Amazonie. Zmarło dwóch pracowników z USA. "Nie pozwolili im pójść do domu"

 

Wichury o porywach dochodzących do ok. 180 km na godz. nasiliły pożar na południe od Boulder – przekazał Bruno Rodriguez, meteorolog z Krajowych Służb Pogodowych (NWS). W jego opinii silny wiatr wraz z trwającą od przeszło pół roku suszą stanowił "najgorsze, najbardziej straszne połączenie, które umożliwiło szybkie rozprzestrzenienie się ognia".

 

"W regionie od sierpnia spadło nieco ponad 35 cm deszczu, znacznie poniżej normy. Teraz jednak już pada" - pisze "USA TODAY", dodając, że "podczas gdy strażacy kontynuowali walkę z szalejącym pożarem, wydane zostało ostrzeżenie o burzy śnieżnej z opadami sięgającymi w nocy z czwartku na piątek ok. 10 cm".

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie