Stanisław Szwed: dzięki zmianom podatkowym w kieszeniach emerytów pozostanie 2 250 zł rocznie

Polska
Stanisław Szwed: dzięki zmianom podatkowym w kieszeniach emerytów pozostanie 2 250 zł rocznie
Sejm RP
"Na Polskim Ładzie skorzysta większość emerytów"

Dzięki zmianom podatkowym w kieszeniach emerytów pozostanie dodatkowo 2 250 zł rocznie - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Zapowiedział także prace nad zmianami w systemie emerytalnym i rozwiązanie problemu tzw. emerytur groszowych.

Zgodnie ze zmianami podatkowymi, przewidzianymi w Polskim Ładzie, od stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku w PIT wzrośnie do 30 tys. zł. Oznacza to, że emeryci i renciści zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

 

Resort rodziny i polityki społecznej szacuje, że na tym rozwiązaniu skorzysta 90 proc. emerytów i rencistów - to ponad 8 mln osób.

 

Wiceminister Szwed zwrócił uwagę, że w ciągu roku w kieszeniach emerytów pozostanie dodatkowo około 2 250 zł.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych

 

- Szacujemy, że z tych zmian skorzysta 90 proc. emerytów. Dokładną analizę będziemy mogli jednak przedstawić w przyszłym roku - podkreślił.

 

Wiceszef MRiPS zapowiedział, że w przyszłym roku możemy spodziewać się zmian w systemie emerytalnym i rozwiązania problemu tzw. emerytur groszowych.

 

- Przygotowujemy odpowiednie rozwiązania. Prowadzimy stałe negocjacje z zespołem Rady Dialogu Społecznego. Taka koncepcja jest przygotowywana. Chcemy określić minimalny staż emerytalny uprawniający do emerytury. I tu trwają konsultacje, na jakim poziomie go określimy - poinformował wiceminister.

Zwolnienie z podatku

Zmiany wynikające z Polskiego Ładu nie dotyczą tylko seniorów. Podatku nie będą płacić również inni podatnicy opodatkowujący dochody wg skali podatkowej, których roczne dochody nie przekroczą 30 tys. zł, np. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby uzyskujące prywatnie fundowane stypendia.

 

ZOBACZ: Adam Glapiński: może tak się stać, że Polski Ład będzie miał impuls proinflacyjny

 

Osoba uzyskująca zwolnione z opodatkowania dochody nie będzie obowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Zeznanie to może jednak złożyć wraz z małżonkiem, który uzyskuje opodatkowane dochody (przewyższające kwotę wolną od podatku). Wspólne zeznanie podatkowe obniży wysokość należnego podatku.

 

Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w marcu tego roku (po waloryzacji) wynosiła 2544,54 zł brutto. Jej wysokość jest jednak znacznie zróżnicowana ze względu na płeć - przeciętne świadczenie mężczyzn to 3184,20 zł, a kobiet 2127,81 zł.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie