Emerytury w 2022 roku. Media: ich wysokość może być rekordowa

Biznes
Emerytury w 2022 roku. Media: ich wysokość może być rekordowa
Pixabay/stevepb
Ekspert wyliczył, ile mogą otrzymać emeryci w ramach tzw. trzynastki

Dla polskich seniorów rok 2022 może być rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Jak wyliczyły media, niektórzy w całym roku zauważą na koncie do 5 tys. zł więcej. To m.in. skutek planowanej waloryzacji mogącej wynieść do 7,7 proc.

W styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku, w marcu emerytury zostaną zwaloryzowane, a w kwietniu każdy emeryt dostanie trzynastkę - wylicza "Super Express".

 

ZOBACZ: Czy cmentarze będą otwarte? Niedzielski o szczegółach

 

W ramach zapowiadanego Polskiego Ładu, od pierwszego miesiąca 2022 r. świadczenia z ZUS wzrosną, bo podwyższona zostanie do 30 tys. zł kwota wolna od podatku. "W efekcie większość emerytów nie zapłaci wcale podatku, a ZUS zacznie im wypłacać wyższe świadczenie – nawet o 190 zł więcej miesięcznie" - podaje gazeta.

Inflacja spowoduje, że waloryzacja będzie wyższa

"Super Express" zwraca uwagę, że nieco stracą na tym bogatsi emeryci, bo ich dotknie wyższa składka zdrowotna. Gazeta pokazuje to w specjalnej tabeli. "Drugi zastrzyk gotówki pojawi się w marcu, bo wtedy ZUS waloryzuje świadczenia" - przypomniano.

 

Dziennikarze przypomnieli o "rekordowej drożyźnie" związanej z inflacją. Ich zdaniem "spełnione są warunki do wprowadzenia rekordowej podwyżki", dlaczego - jak oszacowali - wskaźnik waloryzacji może wynieść do 7,7 proc.

 

ZOBACZ: Przemoc ekonomiczna w polskim prawie. Ministerstwo chce zmian

 

Gazeta wspomniała także o wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w TVP Info, w której poinformowała, że minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o okrągłe 100 zł brutto, czyli z 1250 zł do 1350 zł.

 

Ta wartość ma duże znaczenie dla ustalenia kolejnego dodatku dla seniorów – trzynastej emerytury, która zostanie wypłacona w kwietniu.

Ile wyniesie "trzynastka"?

Prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek wytłumaczył w "SE", ile wyniesie wtedy "trzynastka".

 

- Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł – powiedział.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie