Amerykańska Agencja Żywności i Leków: testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron

Świat
Amerykańska Agencja Żywności i Leków: testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant Omikron
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Testy PCR są dokładniejsze

Testy przesiewowe antygenowe na obecność w organizmie koronawirusa, które mają tę zaletę, że dostarczają wynik w ciągu zaledwie kilku minut, są mniej wrażliwe na wariant Omikron niż na poprzednie warianty - ostrzegła we wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

FDA tłumaczy, że mniejsza wrażliwość na Omikrona oznacza, iż testy te z większym prawdopodobieństwem wykażą negatywny wynik pomimo infekcji.

 

"Wstępne dane sugerują, że testy antygenowe dobrze wykrywają wariant Omikron, ale ze zmniejszoną czułością" – podała w oświadczeniu Agencja.

 

ZOBACZ: USA. Najwięcej hospitalizacji dzieci z COVID-19 od początku pandemii koronawirusa

 

Zaznaczyła jednak, że będzie nadal zezwalać na ich użycie, postępując zgodnie z dokładnymi instrukcjami użycia.

Drugi test

"Jeśli dana osoba ma wynik ujemny w teście antygenowym, ale podejrzewa, że ma COVID-19 na podstawie objawów lub wysokiego prawdopodobieństwa zakażenia w wyniku kontaktu z osobą chorą, ważna jest kontynuacja badań w postaci testu molekularnego lub PCR" - podkreśliła FDA przypominając, że testy antygenowe wykrywają antygeny na powierzchni wirusa, natomiast testy PCR szukają materiału genetycznego wirusa.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Rząd poparł wprowadzanie restrykcji na poziomie regionalnym

 

Mimo to testy antygenowe, czasami nazywane szybkimi testami, są szeroko promowane przez ekspertów w USA, ponieważ można je regularnie wykonywać w domu po ich zakupie, a tym samym pomagają kontrolować epidemię.

 

W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup 500 milionów szybkich testów domowych, które Amerykanie będą mogli zamawiać za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej, począwszy od stycznia.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie