Belgia. Sąd zawiesił zamknięcie teatrów i sal widowiskowych z powodu Omikronu

Świat
Belgia. Sąd zawiesił zamknięcie teatrów i sal widowiskowych z powodu Omikronu
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Zamknięcie instytucji kultury wywołało protesty środowisk artystycznych.

Decyzja belgijskich władz o zamknięciu sal widowiskowych i teatrów, którą w zeszłym tygodniu ogłosił premier Alexander De Croo została zawieszona. Najwyższy sąd administracyjny w kraju uznał, że rząd nie uzasadnił wystarczająco poglądu, iż instytucje kultury mają być miejscem szczególnie niebezpiecznym w związku z pandemią. Wyrok sądu oznacza, że m.in. teatry i kina zostają natychmiast otwarte.

Rada Państwa, najwyższy sąd administracyjny w Belgii, zawiesiła we wtorek decyzję o zamknięciu teatrów i sali widowiskowych, ogłoszoną w zeszłym tygodniu przez premiera Alexandra De Croo w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wariantu Omikron koronawirusa.

 

Władze nie wykazały, "dlaczego sale widowiskowe i teatry należące do sektora kultury miałyby być miejscem szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia i życia ludzi, gdyż miałyby sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa do tego stopnia, że konieczne byłoby nakazanie ich zamknięcia" - oświadczyła Rada Państwa.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Rekord zakażeń od początku pandemii. Rząd nie zaostrza środków zapobiegawczych

 

Rząd zdecydował 22 grudnia o zamknięciu teatrów, sali widowiskowych i kin na co najmniej dwa tygodnie począwszy od 26 grudnia, wywołując wściekłość świata kulturalnego w Belgii. W niedzielę demonstrowało w Brukseli co najmniej 5 tys. osób, domagając się uchylenia tej decyzji.

Decyzja rządu anulowana. Wchodzi w życie natychmiast

Decyzja Rady Państwa jest ostateczna i wchodzi w życie natychmiast.

 

We wtorek federalnemu ministrowi zdrowia Frankowi Vandenbroucke podczas spotkania z przedstawicielami sektora kultury nie udało się uspokoić niezadowolenia pracowników tej branży, gdy odmówił niezwłocznego cofnięcia nakazu zamknięcia instytucji.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Rząd poparł wprowadzanie restrykcji na poziomie regionalnym

 

"Zamknięcie kin zostaje zniesione" - napisała z kolei na Twitterze Benedicte Linard, minister kultury Federacji Walonia-Bruksela.

 

 

Mówiąc o "niespójności", a nawet "aberracji", kilku ekspertów ds. zdrowia publicznie potępiło zamknięcie placówek kulturalnych, uznając to za tym bardziej zaskakujące, że w tym samym czasie kawiarnie i restauracje w całym kraju były otwarte do godziny 23.

 

Liczba infekcji koronawirusem w Belgii znacznie spadła w ostatnich tygodniach, lecz zaniepokojenie budzi bardziej zakaźny wariant Omikron.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie