Izrael. Ognisko ptasiej grypy. Padło ponad 5 ty. ptaków

Świat
Izrael. Ognisko ptasiej grypy. Padło ponad 5 ty. ptaków
AP
Dzikie ptaki najprawdopodobniej zaraziły się grypą od drobiu

Ponad 5 tysięcy padłych żurawi izraelskie służby odkryły w dolinie Emek ha-Chula na północy kraju. Ptaki zmarły na ptasią grypę. Zdaniem miejscowych władz to największa tragedia w historii izraelskiej ochrony środowiska.

Służby starają się usunąć ciała martwych zwierząt, zanim rozniosą się zakażenia. Łącznie odkryto dotychczas ponad 5 tysięcy padłych ptaków. 

"Najgorszy cios wymierzony w dziką przyrodę"

Dzikie ptaki najprawdopodobniej zaraziły się grypą od hodowlanego drobiu. Wcześniej, ponad 500 tys. kur zostało zabitych, aby zatrzymać rozwój ogniska choroby.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa. Powrót wirusa dziesiątkującego fermy

 

- Jesteśmy tutaj, w dolinie Emek ha-Chula, nad zbiornikiem Hula w samym środku poważnej epidemii ptasiej grypy, która dotknęła żurawi. Właściwie jest to najgorszy cios wymierzony w dziką przyrodę (w Izraelu - red.) w historii. Mamy tysiące żurawi, które już zginęły i nadal nie wiemy, jak dalej rozprzestrzenia się zakażenia, w innych naturalnych zbiornikach wody. To choroba zakaźna, która dotyka także ludzi - powiedziała Tamar Zandberg, minister środowiska.

 

Co roku przez Izrael przelatuje około pół miliona żurawi w drodze na zimę do Afryki. Mniej więcej 30 tysięcy z nich decyduje się zimować na terenie Izraela, w okolicach rzeki Jordan.

laf
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie