Ptasia grypa. Powrót wirusa dziesiątkującego fermy

Polska
Ptasia grypa. Powrót wirusa dziesiątkującego fermy
Flickr/AЯMEN
W tym roku w Polsce odnotowano 348 ognisk ptasiej grypy

Trzy nowe ogniska grypy ptaków wykryto w ostatnich dniach na terenie trzech województw: śląskiego, lubuskiego i łódzkiego. Wybite zostanie ponad 53,5 tys. ptaków - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. W sumie w tym roku stwierdzono 348 ognisk grypy ptaków.

Wystąpienie choroby w gospodarstwach, stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

 

Ognisko ptasiej grypy ujawniono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 192 ptaki: 160 kur, 20 kaczek, 4 perlice, 4 przepiórki i 4 papugi. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kopienica w gminie Zbrosławice, powiat tarnogórski, woj. śląskie.

 

ZOBACZ: Inspekcja Weterynaryjna: ptasia grypa wróciła do Polski. Dwa ogniska na Mazowszu

 

Kolejne ognisko wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 224 indyki rzeźne. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Murzynowo w gminie Skwierzyna, powiat międzyrzecki, woj. lubuskie.

 

Grypę ptaków stwierdzono także w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 31 110 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Chlewo w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.

Ponad 300 przypadków

Poprzednie sześć ognisk, które wystąpiły w naszym kraju od początku listopad miały miejsce w woj. mazowieckim, w powiecie siedleckim oraz w woj. lubuskim. Choroba dotknęła indyki, gęsi, kury brojlery i kaczki. W sumie do likwidacji jest ponad 600 tys. ptaków. ( w tym ok. 130 tys. indyków).

 

W tym roku w Polsce odnotowano 348 ognisk.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie