"Krab" w Jarosławiu. Błaszczak: w przyszłym roku większe wzmacnianie wojska

Polska
"Krab" w Jarosławiu. Błaszczak: w przyszłym roku większe wzmacnianie wojska
PAP/Darek Delmanowicz
Pierwsze "Kraby" dotarły do Jarosławia

Ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie ojczyny, zaczniemy w przyszłym roku jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt - zapowiedział w wtorek szef MON Mariusz Błaszczak w Rzeszowie.

14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał we wtorek w Rzeszowie pierwszą baterię Krab. Dywizjon działa w strukturach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest jedną z trzech brygad - nowo utworzonej na wschodzie kraju - 18. Dywizji Zmechanizowanej. W Rzeszowie mieści się dowództwo 21. Brygady Brygady Strzelców Podhalańskich.

Pierwszy Krab dla "podhalańczyków" z Jarosławia

Błaszczak przekazując armatohaubice Krab podkreślił, że trafiają one w ręce profesjonalistów. - Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, dlatego trafił na wyposażenie 21 Brygady ten nowoczesny sprzęt - powiedział szef MON.

 

ZOBACZ: Polska nie zapłaci za Turów. Rząd podtrzymuje stanowisko

 

Przy tej okazji zapowiedział, że przekazana we wtorek bateria Krab jest pierwszą, która trafia do dywizjonu artylerii 21 Brygady. Kolejne dwie baterie Krab trafią do dywizjonu z Jarosławia w przyszłym roku - zapewnił.

 

"Ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie ojczyny zaczniemy w przyszłym roku jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego i wyposażanie w najnowocześniejszy sprzęt. Tego wymaga bezpieczeństwo naszej ojczyzny" - zapewnił Błaszczak.

"Żelazna dywizja"

Przypomniał, że 21 Brygada "stanowi jeden z filarów 18 Dywizji Zmechanizowanej". Podkreślił też, że "Żelazna Dywizja" powstała w 2018 r., a od tego roku - od przejścia procesu certyfikacji - stoi na straży bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i zapewnia bezpieczeństwo wschodnich granic naszego kraju. "Ta Dywizja będzie się sukcesywnie wzmacniała" - zapewnił szef MON.

 

ZOBACZ: MSZ Ukrainy: przyjęcie rosyjskich żądań byłoby poniżeniem dla USA

 

MON poinformowało, że 14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał pierwszą baterię Krab, w składzie: wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155 mm haubic Krab, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie