Sąd Najwyższy RPA zakazał poszukiwań ropy. Shell po interwencji ekologów musi się wycofać

Świat
Sąd Najwyższy RPA zakazał poszukiwań ropy. Shell po interwencji ekologów musi się wycofać
Will Lane/ Wikipedia Commons

Sąd Najwyższy RPA orzekł we wtorek, że Shell musi zakończyć poszukiwania ropy u wybrzeży Afryki Południowej. Firma uzyskała wcześniej zgodę na poszukiwanie ropy z wykorzystaniem fal dźwiękowych, jednak organizacje ekologiczne zaskarżyły ją do SN.

Koncern planował pięciomiesięczne poszukiwania surowca u wybrzeży RPA. Pierwotnie wszystko wskazywało, że nie powinno być z tym kłopotu. Shell otrzymał bowiem zgodę wydaną przez południowoafrykański sąd.

Poszukiwania przerwane przez obrońców przyrody 

Wówczas uaktywniły się grupy ekologiczne oraz miejscowi rybacy. Pozytywna decyzja została zaskarżona do Sądu Najwyższego. Wnioskodawcy argumentowali, że poszukiwania będą się wiązały z nieodwracalnymi szkodami dla przyrody.

 

- Fale dźwiękowe wytwarzają w wodzie dużo hałasu i przeszkadzają m.in. wielorybom w łączeniu się w pary – przekonywali w sądzie ekolodzy. Pierwotnie sędzia uznał ich argumenty za spekulacje, jednak we wtorek Sąd Najwyższy RPA przyznał im rację i nakazał firmie wstrzymanie poszukiwań.

 

ZOBACZ: Europa zbuduje farmy solarne w kosmosie i prześle energię na Ziemię

 

Jak informują południowoafrykańskie media ministerstwo energetyki RPA nie jest zadowolone z werdyktu. Jego zdaniem jest on negatywny dla kraju.

 

Shell odmawia komentarza w tej sprawie. "Nie zamierzamy odnosić się na razie do orzeczenia" – cytuje rzecznika firmy portal NU. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie