Koronawirus. Nowe przypadki, dzisiaj. Waldemar Kraska: mamy 9843 nowe przypadki

Polska
Koronawirus. Nowe przypadki, dzisiaj. Waldemar Kraska: mamy 9843 nowe przypadki
Polsat News
Wiceminister zdrowia poinformował o 9 843 nowych przypadkach zakażenia COVID-19

- Mamy 9 843 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To o 28 proc. mniej niż tydzień temu - dodał.

-  Niestety 549 osób przegrało walkę z COVID-19. To także jest efekt świąteczny, kiedy raportowanie osób, które zmarły nie jest tak duże jak podczas normalnego dnia. To jest kumulacja świąteczna - powiedział Kraska na antenie TVP 1. 

 

Wiceminister podał, że wśród 549 zgonów 410 to osoby niezaszczepione. - To jest ponad 75 proc. wszystkich zgonów. To jest porażająca liczba i koronny dowód na to, że szczepienia są skuteczne i warto się zaszczepić, bo można uniknąć najgorszych powikłań, czyli hospitalizacji i śmierci - dodał wiceminister zdrowia. 

 

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 029 przypadkach zakażenia koronawirusem i 38 zgonach. 

 

ZOBACZ: Scenariusze rozprzestrzeniania wariantu Omikron. Do końca lutego 2022 r. nawet 3 mld zakażeń


Przed tygodniem, we wtorek 21 grudnia odnotowano 13 806 przypadków. Zmarło 538 pacjentów. 

Kraska: mamy kolejne przypadki Omikronu w Polsce 

- Myślę, że w tej chwili jesteśmy na etapie schodzenia z wierzchołku czwartej fali, ale przed nami niestety kolejna fala. Będzie ona wywołana przez wariant Omikron, który w tej chwili w Europie Zachodniej powoduje bardzo dużą liczbę nowych przypadków zachorowań - powiedział. 

 

ZOBACZ: Izrael przyspiesza podawanie kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Przyczyną wariant Omikron

 

- W Polsce mamy już potwierdzonych 25 przypadków. Dodatkowe przypadki są potwierdzone z województwa pomorskiego i mazowieckiego. To może wydawać się, że jest niedużo, ale jeżeli bierzemy pod uwagę zakaźność wirusa, to będzie to powodować kolejny problem jeśli chodzi o wzrost zakażeń w naszym kraju - dodał Waldemar Kraska. 

Kraska o wywiadzie Kaczyńskiego dla Interii: prezes zawsze był zwolennikiem szczepień 

- Pójściem na całość byłby obowiązek szczepień, choć obawiam się, że nie byłoby to w pełni egzekwowalne. Ale jeżeli diagnozy lekarzy, którzy mówią, że Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy, są trafne, to epidemia przybierze taki rozmiar, że na uszach trzeba będzie stanąć, by jej zapobiec - mówi Interii Jarosław Kaczyński.

Wicepremier podnosi problem egzekwowania wprowadzonych obostrzeń. - Nie ma sensu podejmować decyzji nie do wyegzekwowania. Były maseczki: i co policja zrobiła w tej sprawie? - pyta lider Zjednoczonej Prawicy.

Cała rozmowa Piotra Witwickiego i Marcina Fijołka z Jarosławem Kaczyńskim do przeczytania TUTAJ

 

- Prezes Jarosław Kaczyński zawsze był zwolennikiem szczepień i podkreślał to w swoich wywiadach - powiedział Waldemar Kraska. 

 

- Jeżeli spojrzymy na liczbę zakażeń w Europie Zachodniej, gdzie ten poziom wyszczepienia jest zdecydowanie wyższy niż u nas to wariant Omikron powoduje jednak duże ilości osób, które są chore, muszą być hospitalizowane. W Polsce ten poziom wyszczepienia jest mniej więcej na 52,5 proc. więc to jest niewielka ilość. Jeżeli ta sytuacja będzie pogarszała się to będzie trzeba podjąć radykalne i drastyczne kroki w celu ochronienia naszej populacji, naszego narodu, bo może się to przekładać na liczbę osób, które niestety tą walkę przegrają. Statystyki codziennie pokazują, że dotyczy to przede wszystkim osób niezaszczepionych - tłumaczył. 

 

Jak przyznał, w rządzie "nie było jeszcze dyskusji o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień". 

 

ZOBACZ: Włochy. Trzy razy więcej zakażeń COVID-19 niż rok temu. Prasa: nieprawda, że sytuacja się pogarsza

 

- My dyskutujemy w tej chwili i decyzja została podjęta jeśli chodzi o obowiązek szczepienia pracowników ochrony zdrowia. Także dyskutowaliśmy na temat poszczególnych grup zawodowych - służbach mundurowych, nauczycielach, czyli tych osobach, które mają częsty kontakt z innymi osobami. Powinniśmy na to spojrzeć dość szerzej. Eksperci mówią, że to będzie połowa stycznia, koniec stycznia, kiedy ten wariant Omikron wyprze wariant Delta - przyznał wiceminister zdrowia. 

 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie