Hiszpania. Warianty Delta i Omikron: możliwe równoczesne zakażenie

Świat
Hiszpania. Warianty Delta i Omikron: możliwe równoczesne zakażenie
PAP/EPA/PACO PAREDES
W Hiszpanii odnotowano równoczesne zakażenia wariantami Delta i Omikron

Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły w poniedziałek występowanie na terenie kraju, głównie w jego północnej części, równoczesnego zakażenia dwoma wariantami wirusa SARS-CoV-2: Deltą oraz Omikronem. W większości regionów przeważają zakażenia Omikronem.

Jak wyjaśniła Sara Quiros z Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologicznego i Chirurgii Klatki Piersiowej (SEPAR), eksperci medyczni rozpoczęli już badanie tego "nietypowego zjawiska".

"Podwójne zakażenie koronawirusem"

W rozmowie z dziennikiem "La Voz de Galicia" przyznała, że przypadków tzw. podwójnego zakażenia się koronawirusem nie jest na razie zbyt wiele w Hiszpanii. Dodała, że występują one głównie w północnych regionach kraju.

 

Quiros uważa, że "jest jeszcze zbyt wcześnie", aby wyciągać wnioski dotyczące zachorowań na COVID-19, które są spowodowane przez równoczesne zakażenia Deltą i Omikronem.

 

ZOBACZ: Australia. Nowa fala zakażeń po zluzowaniu obostrzeń. Pierwszy zgon chorego z Omikronem.

 

- Wciąż nie wiemy, czy infekcje takie są groźniejsze - dodała pneumonolog ze szpitala w baskijskim mieście Basurto.

Dominacja wariantu Omikron 

W większości regionów Hiszpanii wariant Omikron dominuje już wśród przypadków infekcji koronawirusem. To właśnie jego rozprzestrzenianie się jest zdaniem wirusologów odpowiedzialne za nasilenie się szóstej fali pandemii COVID-19 w tym kraju.

 

W poniedziałek rano służby medyczne Andaluzji, na południu Hiszpanii, podały, że Omikron ma już prawdopodobnie 95-procentowy udział wśród wszystkich występujących obecnie w tym regionie infekcji.

 

ZOBACZ: Wielkopolskie. PAN: wykryto sześć przypadków wariantu Omikron w regionie

 

Przed świętami Bożego Narodzenia w Hiszpanii notowane były rekordowe liczby dziennych zakażeń koronawirusem, które w skali całego kraju przekraczały poziom 70 tys. dobowych infekcji.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie