Afganistan. Setki ludzi w kolejce po paszport. Chcą wyjechać m.in. pacjenci na leczenie

Świat
Afganistan. Setki ludzi w kolejce po paszport. Chcą wyjechać m.in. pacjenci na leczenie
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Setki osób gromadziły się w kolejce po paszport umożliwiający wyjazd Afganistanu

Setki osób stały w niedzielę w kolejce do afgańskiego biura paszportowego. Pierwsi chętni mieli ustawić się w kolejce już w nocy i większość – jak informują reporterzy – stała w jednym rzędzie w kolejce. Porządku pilnowali talibowie, którzy obawiali się zamachów bombowych.

O setkach ludzi stojących na mrozie w dniu, na który talibański rząd Afganistanu zapowiedział wznowienie wydawania paszportu, informuje agencja AFP. Zapowiedź została wypuszczona w sobotę. Wiele osób zdecydowało się stać w kolejce już w nocy.

 

Większość stojących w kolejce zachowuje porządek i ustawiła się w jednej linii. Przedstawiciele Talibanu od czasu do czasu rozpędzali jednak tłum, który zbierał się na początku kolejki, niedaleko zasieków blokady drogowej. – Nie chcemy ataku zamachowca-samobójcy ani wybuchu – powiedział AFP talibański wojskowy pilnujący porządku z karabinem. – To nasza odpowiedzialność, by chronić ludzi, ale ludzie nie współpracują – dodał.

Emigracja z Afganistanu: w kolejce po leczenie

Jak wynika z informacji reporterów, niektórzy z oczekujących liczą na paszport, by opuścić kraj z powodów politycznych, ale inni liczą np. na pomoc medyczną, na którą nie mogą liczyć w Afganistanie.

 

Jeden z rozmówców opowiada, że ma "sprężynę w sercu" (chodzi o stent, czyli protezę naczyniową), która musi zostać usunięta, ale taka operacja jest w Afganistanie niedostępna. W kolejce stoją też karetki zawierające ludzi zbyt chorych, by mogli stać sami w kolejce po paszport.

 

ZOBACZ: Afganistan. ONZ przekaże 300 mln dolarów rocznie, by uniknąć masowego ubóstwa

 

Według AFP wznowienie wydawania paszportów jest sprawdzianem dobrej woli talibów, którzy zobowiązali się wobec społeczności międzynarodowej do wypuszczenia za granicę swoich rodaków, którzy mają ważne wizy i chcą wyjechać.

 

Talibowie zaprzestali wydawania paszportów krótko po powrocie do władzy, będącym następstwem wycofania wojsk Zachodu. W październiku biura paszportowe były już raz otwarte, ale kilka dni później trzeba było zawiesić ich działanie w związku z napływem takiej liczby wniosków, która uniesprawniła sprzęt biometryczny.

6 mln Afgańczyków uciekło przed wojną

Agencja dodaje, że liczba wniosków jest bardzo duża, ponieważ, jak ostrzegała już wcześniej ONZ, Afganistan stoi w obliczu "jednej z największych katastrof humanitarnych na świecie”, która może nasilić się wraz z nadejściem zimy. Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzegał przed nadchodzącą "lawiną głodu" w tym kraju.

 

ZOBACZ: Afganistan. Premier broni rządu i odrzuca odpowiedzialność za kryzys

 

Wiceminister spraw zagranicznych rządu talibów Mohammad Abbas Stanekzai w sobotę ponownie wezwał agencje ONZ do "wywarcia presji" na Stany Zjednoczone w celu uwolnienia 9,5 miliarda dolarów rezerw Afgańskiego Banku Centralnego, które zostały zamrożone.

 

W ciągu ostatnich czterech dekad ponad sześć milionów Afgańczyków uciekło ze swojego kraju przed wojną oraz kryzysami gospodarczymi i humanitarnymi. Większość z nich mieszka w sąsiednim Iranie i Pakistanie.

pdb/zdr / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie