Afganistan. Talibowie zapowiedzieli wznowienie wydawania paszportów

Świat
Afganistan. Talibowie zapowiedzieli wznowienie wydawania paszportów
Reuters
W ciągu ostatnich czterech dekad ponad sześć milionów Afgańczyków uciekło ze swojego kraju przed wojną oraz kryzysami gospodarczymi i humanitarnymi

"Afgańscy talibowie ogłosili wznowienie od niedzieli wydawania paszportów. Tym samym Kabul daje nadzieję na szybkie opuszczenie kraju wielu Afgańczykom, którzy czują się zagrożeni przez islamistów lub chcą uciec przed kryzysem gospodarczym" - napisała w sobotę agencja AFP.

- Wydawanie paszportów rozpocznie się jutro (w niedzielę) w trzech regionach, w tym w Kabulu - zapowiedział dziennikarzom Alam Gul Hakkani, szef afgańskiej służby paszportowej.

 

ZOBACZ: Afganistan. Premier broni rządu i odrzuca odpowiedzialność za kryzys

 

Talibowie wstrzymali wydawanie paszportów w połowie sierpnia po przejęciu władzy w Kabulu. W październiku na krótko wznowiono tę usługę, ale masowy napływ wniosków wywołał problemy techniczne, zmuszając talibów do ponownego jej wstrzymania.

"To sprawdzian dobrej woli talibów"

- Wszystkie problemy techniczne są rozwiązane, urządzenia biometryczne są naprawione – zapewnił Hakkani i dodał, że paszporty będą początkowo wydawane tym, którzy już złożyli wniosek. Natomiast nowe wnioski będą przyjmowane od 10 stycznia.

 

ZOBACZ: Afganistan. ONZ przekaże 300 mln dolarów rocznie, by uniknąć masowego ubóstwa

 

Według AFP wznowienie wydawania paszportów jest sprawdzianem dobrej woli talibów, którzy zobowiązali się wobec społeczności międzynarodowej do wypuszczenia za granicę swoich rodaków, którzy mają ważne wizy i chcą wyjechać.

Ponad sześć milionów Afgańczyków uciekło ze swojego kraju przed wojną

Agencja dodaje, że liczba wniosków jest bardzo duża, ponieważ, jak ostrzegała już wcześniej ONZ, Afganistan stoi w obliczu "jednej z największych katastrof humanitarnych na świecie”, która może nasilić się wraz z nadejściem zimy. Światowy Program Żywnościowy ONZ ostrzegał przed nadchodzącą "lawiną głodu" w tym kraju.

 

Wiceminister spraw zagranicznych rządu talibów Mohammad Abbas Stanekzai w sobotę ponownie wezwał agencje ONZ do "wywarcia presji" na Stany Zjednoczone w celu uwolnienia 9,5 miliarda dolarów rezerw Afgańskiego Banku Centralnego, które zostały zamrożone.

 

W ciągu ostatnich czterech dekad ponad sześć milionów Afgańczyków uciekło ze swojego kraju przed wojną oraz kryzysami gospodarczymi i humanitarnymi. Większość z nich mieszka w sąsiednim Iranie i Pakistanie.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie