Wielka Brytania. Badania: ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu Omikronem mniejsze niż przy Delcie

Świat
Wielka Brytania. Badania: ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu Omikronem mniejsze niż przy Delcie
PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo
Ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu Omikronem mniejsze niż przy Delcie

Przy zakażeniu Omikronem ryzyko hospitalizacji spada o 50-70 proc. w porównaniu z poprzednimi wariantami, w tym Deltą - wykazało badanie Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), o którym pisze na swojej stronie internetowej BBC.

Z najnowszej publikacji UKHSA wynika, że przy zakażeniu nowym wariantem koronawirusa ryzyko trafienia na szpitalny oddział ratunkowy jest o 31 do 45 proc. mniejsze. Wykazano także, że zapewniana przez szczepionki ochrona przed zakażeniem Omikronem zaczyna słabnąć po 10 tygodniach od podania dawki przypominającej, nadal zapewnia ona jednak wysoką ochronę przed poważnym przebiegiem choroby.

 

ZOBACZ: Wariant Omikron. Astra Zeneca pracuje nad szczepionką

 

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid skomentował najnowsze doniesienia UKHSA jako "obiecujące", niemniej zastrzegł, że "są to jedynie analizy na wczesnym etapie, a resort zdrowia monitoruje dane z godziny na godzinę".

Omikron bardziej zaraźliwy, ale łagodniejszy przebieg

Wyniki badań są zgodne z opublikowaną w środę analizą Imperial College London i Uniwersytetu Edynburskiego - zauważa brytyjski dziennik "The Guardian".

 

ZOBACZ: Prof. Horban o Omikronie: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy

 

Inne badanie dotyczące Omikronu wykazało, że pomimo wysokiej zakaźności wariant ten jest łagodniejszy od poprzednich - zauważa BBC. Analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Cambridge wykazała, że Omikron skuteczniej zakaża drogi oddechowe niż głębsze tkanki płuc, przez co wariant łatwiej się przenosi, ale wywołuje infekcję o łagodniejszym przebiegu.

 

Profesor Ravi Gupta z Uniwersytetu Cambridge podkreślił, że "szczepienia pozostają kluczowe w ochronie przed chorobą i kolejnymi wariantami".

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie