Rosja o rozmowach z NATO. Propozycja dotarła i "jest rozważana"

Świat
Rosja o rozmowach z NATO. Propozycja dotarła i "jest rozważana"
EPA/Mikhail Metzel/TASS
Prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Siergiej Szojgu przed posiedzeniem Rady Ministerstwa Obrony Rosji w Centrum Kontroli Obrony Narodowej w Moskwie.

Rosja "rozważa" propozycję NATO, aby 12 stycznia przyszłego roku rozpocząć obustronne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Europie - podała agencja TASS, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Otrzymaliśmy ofertę NATO i rozważamy ją podało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Niemiecka agencja: 12 stycznia rozmowy NATO-Rosja

Na 12 stycznia zaplanowano w Brukseli posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO z udziałem szefów sztabów generalnych sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Niemiecka agencja dpa, powołując się na służby prasowe Sojuszu, podała, że posiedzenie Rady NATO-Rosja rzeczywiście planowane jest na ten sam dzień.

 

Wcześniej Stoltenberg zapowiadał, że Sojusz będzie dążyć do konkretnych rozmów z Moskwą na początku przyszłego roku, aby rozwiać obawy związane z działaniami Moskwy wobec Ukrainy.

 

ZOBACZ: Putin ostrzega NATO. "Rosja może odpowiedzieć"

 

17 stycznia MSZ Rosji opublikowało propozycje, dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO.

 

Reuters przypomina, że administracja prezydenta USA Joe Bidena oświadczyła już, że niektóre z rosyjskich propozycji bezpieczeństwa są nie do przyjęcia, ale Waszyngton odpowie konkretniejszymi pomysłami w kwestii formatu rozmów.

Wiceprezydent USA: "Sankcje, jakich nie widzieliście"

W wywiadzie dla programu telewizyjnego CBS "Face The Nation" wiceprezydent USA Kamala Harris oświadczyła w niedzielę, że Waszyngton prowadzi bezpośrednie rozmowy z Moskwą na ten temat i potwierdziła zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz integralności terytorialnej Ukrainy.

 

ZOBACZ: Rosja. Ławrow: jeśli NATO będzie unikać rozmów, podejmiemy działania

 

"To pewne, że jesteśmy gotowi nałożyć sankcje, jakich dotąd nie widzieliście" - powiedziała wiceprezydent USA, ale odmówiła podania szczegółów na ten temat.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie