Putin ostrzega NATO. "Rosja może odpowiedzieć"

Świat
Putin ostrzega NATO. "Rosja może odpowiedzieć"
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w niedzielę, że odpowiedź jego kraju może być "najróżniejsza", jeśli USA i Zachód odmówią udzielenia Moskwie gwarancji bezpieczeństwa. Zapewnił, że uzyskanie tych gwarancji to jedyny cel, do którego dąży Rosja.

W przypadku odmowy odpowiedź ze strony Rosji "może być najróżniejsza" i "zależeć będzie od propozycji, które przedstawią nasi eksperci wojskowi" - powiedział Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija 1.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin: przeprowadziliśmy kolejne udane testy pocisku hipersonicznego Cyrkon

 

- Nasze propozycje dotyczące gwarancji bezpieczeństwa są jawne i jasne - oświadczył. Zapewnił, że Rosja kieruje się w tej sprawie "tylko jednym celem", a mianowicie "doprowadzeniem do porozumień, które zapewniłyby - zarówno dziś, jak i w perspektywie długoterminowej - bezpieczeństwo Rosji i jej obywateli".

"Będą gadać, ale nie będą nic robić"

Oświadczył przy tym, że Moskwa ma obawy, że Zachód wykorzysta jej propozycje po to, by rozpocząć "destrukcyjne działania" w celu "stworzenia zagrożeń" dla Rosji "na terytorium krajów sąsiadujących".

 

- Będą wciąż gadać, bez końca mówić o konieczności prowadzenia rozmów, ale nie będą nic robić, oprócz zapełniania sąsiedniego kraju nowoczesnymi systemami broni i wzmacniania zagrożenia dla Federacji Rosyjskiej - oświadczył Putin.

 

ZOBACZ: Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej mówił o relacjach z NATO i Ukrainą

 

Ze swej strony rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w niedzielę, że "sprawa gwarancji bezpieczeństwa, zwłaszcza kwestia rozszerzenia Sojuszu Atlantyckiego o kraje byłego ZSRR, w tym Ukrainę, jest faktycznie kwestą życia i śmierci" dla Rosji. 

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie