Stanisław Żaryn: białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę

Polska
Stanisław Żaryn: białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę
PAP/Wojtek Jargiło
Patrol Straży Granicznej

Białoruska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę - napisał w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że działania reżimu Łukaszenki są obliczone na dyskredytowanie naszego kraju.

"Białoruska propaganda kontynuuje działania informacyjne wymierzone w Polskę. Pretekstem są informacje o zebraniu +dowodów+ rzekomych zbrodni Polski popełnionych na granicy z Białorusią" - napisał na Twitterze Żaryn.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: nie wykluczam, że zapora graniczna będzie przedłużona na granicę z Ukrainą

 

Do wpisu dodał zdjęcie z artykułami z białoruskich mediów. "W narracji obecnej w białoruskich i rosyjskich mediach widać wyraźnie próbę umiędzynarodowienia »dowodów« zgromadzonych przeciwko RP" - ocenił we wpisie rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Jego zdaniem, białoruskie - jak zaznaczył - "»śledztwo« będzie próbą prowadzenia dalszych działań politycznych przeciwko Polsce". "Reżim Łukaszenki i wspierająca go Rosja będą sięgać po różne mechanizmy realizowania działań przeciwko Polsce" - ocenił.

 

 

Zdaniem Żaryna, Kreml działaniami hybrydowymi przeciwko Polsce chce m.in. doprowadzić do izolacji Polski, a także - jak podkreślił - "do uznania przez naszych sojuszników, że Polska nie powinna mieć wpływu na agendę relacji kraje NATO-Rosja".

40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.


Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie