Francja. Ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. To rekord

Świat
Francja. Ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. To rekord
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Punkt testów na COVID-19 w Paryżu

We Francji po raz pierwszy od początku pandemii zarejestrowano ponad 100 tys. zakażeń COVID-19 w ciągu jednej doby - przekazała w sobotę tamtejsza służba zdrowia.

Dokładna liczba nowo wykrytych infekcji wyniosła 104 611.

 

Próg 50 tys. infekcji dziennie został przekroczony we Francji 4 grudnia, co wskazuje na to, że liczba zakażeń podwoiła się w zaledwie trzy tygodnie - zauważyła AFP.

 

ZOBACZ: Francja. Najwięcej nowych infekcji od początku pandemii - ponad 94 tys.

 

Agencja podała również, że od początku kampanii szczepień przeciw Covid-19 w kraju pierwszą dawkę przyjęło 78,2 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepionych jest 76,5 proc. Ponadto prawie 22 mln z 67 mln Francuzów otrzymało już dawkę przypominającą.

20 proc. nowych infekcji wywołanych jest Omikronem

Władze Francji planują likwidację możliwości uzyskania zaświadczenia sanitarnego dzięki negatywnemu wynikowi badania na obecność SARS-CoV-2 - pisze Reuters. Dodaje, że po planowanej na pierwszą połowę stycznia zmianie przepisów wstęp do restauracji, kin czy innych miejsc publicznych wymagających certyfikatu byłby możliwy tylko dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

 

Rząd ma nadzieję, że ten krok przyspieszy kampanię szczepień i pomoże w walce z wariantem Omikron. We Francji 20 proc. wszystkich nowych infekcji wywołanych jest szybko szerzącym się wariantem Omikron - mówił w czwartek minister zdrowia Olivier Veran.

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie