Francja. Najwięcej nowych infekcji od początku pandemii - ponad 94 tys.

Świat
Francja. Najwięcej nowych infekcji od początku pandemii - ponad 94 tys.
PAP/EPA/YONHAP
Zdjęcie ilustracyjne

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 94 124 nowych zakażeń koronawirusem - przekazały w piątek władze medyczne. Drugi dzień z rzędu liczba nowych infekcji jest największa od wybuchu pandemii niemal dwa lata temu.

W czwartek informowano o 88 tys. nowych zakażeń. W szpitalach leczonych jest blisko 16 tys. chorych na Covid-19; ich liczba jest najwyższa od siedmiu miesięcy.

Trudna sytuacja epidemiczna we Francji

Średnia dzienna liczba zakażeń, do których doszło w ciągu ostatnich 7 dni wynosi ponad 66 tys. W ciągu ostatniego miesiąca ten wskaźnik zwiększył się trzy razy.

 

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło też 167 zakażonych osób. Pandemia pochłonęła w tym kraju w sumie 122 462 ofiar.

 

W poniedziałek odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego oraz rządu poświęcone sytuacji epidemicznej - zapowiedział w piątek prezydent Emmanuel Macron.

 

Władze Francji planują likwidację możliwości uzyskania zaświadczenia sanitarnego dzięki negatywnemu wynikowi badania na obecność SARS-CoV-2 - pisze Reuters. Dodaje, że po planowanej na pierwszą połowę stycznia zmianie przepisów wstęp do restauracji, kin czy innych miejsc publicznych wymagających certyfikatu byłby możliwy tylko dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: Francja. Minister zdrowia: jeszcze w grudniu 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie

 

Rząd ma nadzieję, że ten krok przyspieszy kampanię szczepień i pomoże w walce z wariantem Omikron. We Francji 20 proc. wszystkich nowych infekcji wywołanych jest szybko szerzącym się wariantem Omikron - mówił w czwartek minister zdrowia Olivier Veran.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie