Chiny. Atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Surowy lockdown w mieście z Terakotową Armią

Świat
Chiny. Atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Surowy lockdown w mieście z Terakotową Armią
PAP/EPA/YONHAP
Zdjęcie ilustracyjne

Władze znanego z Terakotowej Armii miasta Xian w północno-zachodnich Chinach ogłosiły w środę ścisły lockdown dla 13 mln mieszkańców po wykryciu blisko 200 przypadków COVID-19. Miasto walczy również z wysoce śmiertelną sezonową gorączką krwotoczną.

Od czwartku mieszkańcy będą mogli opuszczać Xian tylko, gdy będzie to absolutnie konieczne, na podstawie specjalnego zezwolenia. Wszystkie osiedla mieszkaniowe objęte zostaną surowym lockdownem. Z domu będzie mogła wychodzić tylko jedna osoba, raz na dwa dni, by kupić niezbędne towary.

 

ZOBACZ: Niemcy. Policjant używał fałszywego potwierdzenia szczepień przeciwko COVID-19

 

Chińscy komentatorzy określają restrykcje ogłoszone w Xianie jako jeden z największych i najsurowszych lockdownów covidowych w Chinach w 2021 roku. Ma to zwalczyć rosnące ognisko zakażeń wariantem koronawirusa Delta. Od 9 grudnia w mieście zgłoszono około 200 objawowych infekcji lokalnych.

 

W środę w Xianie wykryto 63 zachorowania na COVID-19. W mieście trwa trzecia tura masowych testów przesiewowych.

Wzrost przypadków sezonowej gorączki krwotocznej

Z nowym ogniskiem COVID-19 zbiegł się w czasie wzrost przypadków powodowanej przez hantawirusy sezonowej gorączki krwotocznej, którą państwowy dziennik "Global Times" określa jako "naturalnie występującą chorobę zakaźną o wysokiej śmiertelności". Gazeta nie podaje jednak liczby wykrytych infekcji i przypadków śmiertelnych.

 

ZOBACZ: USA. FDA zatwierdziła Paxlovid jako pierwszy doustny lek na COVID-19

 

Według państwowych mediów wzrost przypadków gorączki krwotocznej notowany jest w północnych Chinach każdej zimy. Chińscy eksperci uspokajają, że chorobę roznoszą głównie gryzonie, szczepionki są przeciwko niej skuteczne, a przeniesienie infekcji z człowieka na człowieka jest praktycznie niemożliwe.

 

Pandemia COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wiosny 2020 roku, a ponad trzy czwarte ludności jest już w pełni zaszczepionych chińskimi szczepionkami. Mimo to władze ChRL obstają przy strategii „zero covid” i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na dużą skalę.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie