Niedzielski podziękował samorządom zawodów medycznych za wsparcie idei obowiązku szczepień medyków

Polska
Niedzielski podziękował samorządom zawodów medycznych za wsparcie idei obowiązku szczepień medyków
PAP/Radek Pietruszka
W Polsce odnotowano ponad 4 mln zakażeń koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował w środę samorządom zawodów medycznych za wsparcie idei wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla medyków.

Przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i aptekarzy w poniedziałek zajęli wspólne stanowisko w tej sprawie. Minister Niedzielski poinformował w środę, że podpisał rozporządzenie, na mocy którego od 1 marca pracownicy służb medycznych będą musieli mieć udokumentowane szczepienia przeciw COVID-19.

 

"Dziękuję samorządom medycznym za wsparcie idei wprowadzenia obowiązku szczepień dla zawodów medycznych. Dziś podpisałem odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Medycy dają dobry przykład swoim pacjentom!" – napisał w środę wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia.

 

Samorządy zawodów medycznych we wspólnym stanowisku podkreśliły w poniedziałek, że szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnieć cywilizacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegania groźnym dla życia i zdrowia chorobom zakaźnym.

 

ZOBACZ: Minister Adam Niedzielski o płynnym przejście z czwartej fali do piątej z Omikronem

 

"Propozycja wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest ze wszech miar uzasadniona z uwagi na bezwzględną potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów oraz bezpiecznego udzielania świadczeń zdrowotnych przez osoby wykonujące zawody medyczne" – stwierdzono w stanowisku.

 

Wskazano w nim, że zgodnie ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych u pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadza się zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu czynności zawodowych.

Szczepienia podstawą profilaktyki przeciwko COVID-19

"Wirus SARS-CoV-2, na mocy nowelizacji do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, został uznany za taki szkodliwy czynnik biologiczny i zakwalifikowany do grupy 3 czynników narażenia" – zaznaczono.

 

Samorządy Zawodów Medycznych zarekomendowały szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 jako podstawę profilaktyki związaną ze zwalczaniem pandemii COVID-19 i poinformowały że „nie dostrzegają przeciwwskazań do wprowadzenia przez Rząd RP obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 wobec osób wykonujących zawody medyczne”.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Wraca obowiązek noszenia masek ochronnych na ulicach

 

"Z uwagi na to, iż znany jest już profil bezpieczeństwa szczepień i ich skuteczność w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19, powinny zostać podjęte pilne prace legislacyjne nad sukcesywnym poszerzaniem obowiązku szczepień wobec innych osób, wykonujących pracę lub świadczących usługi w osobistej styczności z dużą liczbą osób" – stwierdzili medycy.

 

Stanowisko podpisali: prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska oraz prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie