Malezja. Największa powódź od lat. Nie żyje 14 osób

Świat
Malezja. Największa powódź od lat. Nie żyje 14 osób
PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
Ulewny deszcz doprowadził do powodzi w ośmiu z trzynastu stanów Malezji

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy w wyniku jednej z największych powodzi w historii kraju. Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi w kilku stanach Malezji. Życie straciło 14 osób.

Padający od weekendu ulewny deszcz doprowadził do powodzi w ośmiu z trzynastu stanów Malezji. Wiele miast i wsi znalazło się częściowo pod wodą. Ewakuowanych zostało około 51 tys. ludzi, większość w stanie Pahang na wschodnim wybrzeżu Malezji. Także stan Selangor, w którym znajduje się stolica kraju Kuala Lumpur, poważnie ucierpiał.

 

Niektóre części Malezji są narażone na powodzie, zwłaszcza w okresie monsunowym, który przypada od listopada do lutego. Doktor Azizan Abu Samah z Uniwersytetu Malaya powiedział singapurskiej stacji telewizyjnej CNA, że obecna powódź to skutek niżu atmosferycznego, sezonowego monsunu z północy oraz tajfunu Rai, który spustoszył ostatnio Filipiny.

Powóź w Malezji. Rząd zareagował za późno

Według opozycji, rząd Malezji za późno zareagował na zagrożenie powodziowe, akcja ratownicza ruszyła zbyt wolno, a ostrzeżenia władz były zbyt słabe.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Powódź na północy kraju. Najcięższa sytuacja w Kraju Basków

 

W mediach społecznościowych mieszkańcy Malezji organizowali wzajemną pomoc. Niektórzy kupowali sprzęt dla ratowników, jak kajaki i kamizelki ratunkowe, podczas gdy inni oferowali swoje domy jako miejsca schronienia dla ewakuowanych osób. 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie