Hiszpania. Powódź na północy kraju. Najcięższa sytuacja w Kraju Basków

Świat
Hiszpania. Powódź na północy kraju. Najcięższa sytuacja w Kraju Basków
screen/Reuters
Na północy Hiszpanii wylało kilkanaście rzek

Do piątkowego wieczora w Hiszpanii wylało kilkanaście rzek w północnej części kraju powodując powódź w czterech wspólnotach autonomicznych tego kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w regionie Nawarry oraz w Kraju Basków.

Rząd wspólnoty autonomicznej Kraju Basków podał, że z powodu wzbierającej w sąsiedztwie lotniska wody konieczne było zamknięcie lotniska w mieście Vitoria. Woda otoczyła też szpital w gminie Mendaro.

Najcięższa sytuacja w Kraju Basków 

W Kraju Basków oraz w regionie Nawarry z powodu wichur i intensywnych opadów deszczu bez prądu jest kilka tysięcy gospodarstw domowych.

 

Najsilniejsze podmuchy wiatru zanotowano w gminie Matxitxako, gdzie osiągnęły one prędkość 142 km na godzinę. Służby obrony cywilnej podały, że z powodu silnych opadów deszczu spodziewane jest wystąpienie z brzegów rzeki Zadorra w nocy z piątku na sobotę.

 

ZOBACZ: Powódź w Nowym Jorku. Są ofiary

 

W piątek wieczorem pod wodą znalazły się również niektóre miejscowości we wspólnotach autonomicznych Kantabrii oraz Kastylii i Leonu, na północy Hiszpanii.

 

 

Powodzie są efektem utrzymującego się od kilku dni nad Półwyspem Iberyjskim orkanu Barra. W piątek po południu potwierdzono pierwszą ofiarę śmiertelną żywiołu. 49-letnia kobieta zginęła w aucie, które zostało przygniecione przez naruszony wskutek wichury dach garażu.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie