Granica polsko-białoruska. Rosja wysłała strategiczne bombowce Tu-22M3 do jej patrolowania

Świat
Granica polsko-białoruska. Rosja wysłała strategiczne bombowce Tu-22M3 do jej patrolowania
Max071086/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Rosja wysłała strategiczne bombowce Tupolew Tu-22M3, które dołączą do patrolowania przestrzeni powietrznej wzdłuż zachodniej granicy Białorusi - podało w sobotę białoruskie Ministerstwo Obrony

- Rosja wysłała strategiczne bombowce Tupolew Tu-22M3 dalekiego zasięgu, które dołączą do patrolowania przestrzeni powietrznej wzdłuż zachodniej granicy Białorusi - podał Reuters cytując białoruskie Ministerstwo Obrony.

Strategiczne bombowce Tupolew Tu-22M3 mają patrolować przestrzeń powietrzną wzdłuż zachodniej granicy Białorusi - podało w sobotę białoruskie Ministerstwo Obrony.

 

ZOBACZ: Wielkopolska. Bomba wydobyta z jeziora. Wyciągnęli ją minerzy z Marynarki Wojennej

 

Reuters donosi, że we wcześniejszych patrolach granicy polsko-białoruskiej brały udział odrzutowce Su-30SM z Białorusi i Rosji.

 

 

Białoruś graniczy na zachodzie i północnym zachodzie z Polską i Litwa, które należą do Unii Europejskiej. Z kolei stosunki Białorusi z UE są napięte z powodu kryzysu migracyjnego.

Tupolew Tu-22M3

Rosyjski samolot bombowy średniego lub dalekiego zasięgu przeznaczony do wykonywania uderzeń bombowo-rakietowych na cele naziemne rozmieszczone w strefie operacyjnej przeciwnika. Projekt Tu-22M jest nowszą wersją modelu Tu-22. Najbardziej widoczną różnicą jest zastosowanie w konstrukcji Tu-22M skrzydeł o zmiennej geometrii. 

Od momentu wejścia do służby największym użytkownikiem Tu-22M pozostaje rosyjskie Lotnictwo Dalekiego Zasięgu, posiadające co najmniej 125 maszyn. Podstawowym zadaniem Backfire'ów w tej formacji wojskowej jest penetracja nieprzyjacielskiego terytorium i niszczenie bombami i pociskami kierowanymi celów położonych głęboko na zapleczu przeciwnika. Drugim wielkim użytkownikiem jest rosyjskie Lotnictwo Morskie, do którego na początku lat 90 XX wieku przeniesiono 47 samolotów Tu-22M, stacjonujących obecnie głównie w bazach na dalekiej północy.

aml/Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie