Do Polski wjechała grupa białoruskich opozycjonistów. Nowe informacje Straży Granicznej

Polska
Do Polski wjechała grupa białoruskich opozycjonistów. Nowe informacje Straży Granicznej
PAP/Wojtek Jargiło

Minionej doby do Polski wjechała grupa 49 białoruskich opozycjonistów. Te osoby wjechały do naszego kraju na podstawie wiz humanitarnych - powiedziała w poniedziałek na briefingu prasowym rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Anna Michalska przekazała również informacje o próbach nielegalnego przekroczenia polskiej granicy ze strony Republiki Białorusi. - Wczoraj odnotowaliśmy 69 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - powiedziała rzecznik Straży Granicznej. Dodała, że w tym miesiącu doszło do 1336 takich prób, natomiast w skali całego roku to 39 293.

 

Rzecznik SG zaznaczyła, że od 26 października, czyli od kiedy zmieniły się przepisy, wydano 2305 postanowień o zakazie wjazdu na teren strefy Schengen.

 

- W tym miesiącu zatrzymano 50 imigrantów, w tym 33 obywateli Iraku, 11 obywateli Syrii, 3 obywateli Turcji oraz 2 obywateli Iranu i 1 obywatel Sri Lanki - dodała.

Próby nielegalnego przekroczenia granicy

Por. Michalska poinformowała o najnowszych wydarzeniach na granicy polsko-białoruskiej. - Wczoraj na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze około godz. 21 miała miejsce próba siłowego przedostania się na terytorium Polski. Tam grupa 26 osób siłowo forsowała granicę.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: jestem przeciwnikiem polityki ustępstw wobec Rosji

 

- Jednocześnie w dwóch miejscach, w odległości 400 metrów przecięta została concertina - w tych miejscach te osoby weszły na terytorium Polski, po czym zostały zatrzymane przy linii granicy - relacjonowała rzecznik SG. - Od kilku dni obserwujemy, że to są te same osoby - stwierdziła.

 

Powiedziała też, że na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Płaskiej, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych miały miejsce próby przekroczenia granicy przez kilkuosobowe grupy osób. - Te osoby nie przedostały się na terytorium Polski - zapewniła rzecznik.

Ataki na polskich funkcjonariuszy

Michalska dodała, że "na widok polskich patroli migranci wycofali się w głąb Białorusi". - W każdym tym zdarzeniu miało miejsce rzucanie kamieniami w stronę polskich służb, oślepianie laserami, a także rzucanie innymi przedmiotami, np. konarami drzew - wskazała rzecznik SG.

 

Rzecznik SG przekazała, że "w szpitalach przebywa 5 cudzoziemców, w tym 4 osoby zostały zabrane z ośrodków do szpitali. Te osoby chorują na grypę i ze wskazań lekarzy wynikało, że powinny zostać przewiezione do szpitala".

 

ZOBACZ: Żaryn: Po działaniach ABW wydalono z Polski obywatela Tadżykistanu

 

Natomiast, według relacji rzecznik SG, jedna osoba została zabrana bezpośrednio z granicy. - To kobieta, obywatelka Syrii, która miała objawy wyziębienia - wskazała, dodając, że "obecnie w ośrodkach przebywa 1800 cudzoziemców".

 

Por. Anna Michalska podała szereg danych podsumowujących sytuację na granicy. Wynika z nich, że od 1 sierpnia SG 520 razy wzywała zespoły ratownictwa medycznego do cudzoziemców, którzy wymagali pomocy medycznej. Średnio to cztery razy dziennie.

 

- W tym roku zatrzymano 422 osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy. W tamtym roku w adekwatnym okresie takich osób było zaledwie 31, co pokazuje skalę zjawiska - zaznaczyła.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie