Marcin Horała: Tusk powie, że cytował wiersz Miłosza, ale kolejna bariera została przekroczona

Polska
Marcin Horała: Tusk powie, że cytował wiersz Miłosza, ale kolejna bariera została przekroczona
Polsat News
Wiceminister infrastruktury w programie "Gość Wydarzeń"

- Kolejna bariera przekroczona - skomentował wypowiedź Donalda Tuska przed Pałacem Prezydenckim Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, który rozmawiał z Bogdanem Rymanowskim w programie "Gość Wydarzeń". Poruszone też zostały tematy wzrostu cen gazu i energii oraz termin rozpoczęcia budowy CPK.

Bogdan Rymanowski odniósł się do fragmentu wiersza Czesława Miłosza, którego cytat przytoczył Donald Tusk przed Pałacem Prezydenckim podczas protest przeciwko tzw. ustawie medialnej: "lepszy dla niego byłby świt zimowy, / i sznur, i gałąź pod ciężarem zgięta". - Powie, że to poezja, że on nie chce osobiście wieszać, ale sugestia jest jasna - kolejna bariera przekroczona - skomentował zachowanie szefa PO Horała. 

"Polskie prawo łagodniejsze niż w Stanach" 

- To pamiętamy od czasów katastrofy Smoleńskiej, że ta bariera śmierci, pewnego tabu związanego ze śmiercią, to nie jest coś, przed czym Donald Tusk by się zawahał, żeby naruszyć dla swoich korzyści politycznych - tłumaczył. 

 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski przypomniał, że w utworze Miłosza widzimy samobójczą śmierć władcy. - Tak, tak też to można interpretować - odparł polityk PiS. 

 

- Pan prezydent sam będzie wiedział, co zrobić. Natomiast gdybym ja miał tutaj doradzać to zachęcałbym, żeby podpisać - powiedział Horała, pytany o tzw. ustawę medialną. 

 

Horała został też zapytany o oświadczenia USA, zapowiadające konsekwencje wprowadzenia nowelizacji ustawy medialnej.

 

- Te oświadczenia rzeczywiście robią na mnie wrażenie ponieważ one stanowią, delikatnie mówiąc, naruszenie konwencji dotyczących tego, czym zajmuje się służba dyplomatyczna i ambasada. Otóż nie powinna ona ingerować w wewnętrzne sprawy państw - zaznaczył wiceszef ministerstwa infrastruktury. 

 

Przypomniał, że nowe polskie prawo jest "znacznie łagodniejsze niż w Stanach", bo tam obowiązuje na rynku medialnym ograniczenie do 20 proc. dla kapitału zagranicznego. - U nas 49 proc. było i nadal będzie - dodał. 

Podwyżka cen gazu i energii

Rymanowski poruszył temat wzrostu cen gazu i energii elektrycznej, który widoczny będzie w domowych budżetach Polaków już w styczniu. - Czy nie zafundowaliście sobie katastrofy wyborczej? - zapytał prowadzący. 

 

Horała zaznaczył, że nadchodząca drożyzna nie jest wynikiem decyzji rządu. - Wzrost cen energii ma miejsce na całym świecie. Wynika m.in zdjęcia sankcji na Nord Stream 2 przez Stany Zjednoczone, co ośmieliło Rosję do szantażu gazowego - tłumaczył. 

 

ZOBACZ: USA. Kolejne sankcje na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2

 

Powiedział, że ceny energii rosną w wyniku spekulacji prawami do emisji CO2. - Połowa kosztów wytworzenia energii to spekulacyjny koszt papierów wartościowych, to z kolei pomysł unijny - bronił swojej partii. - A polski rząd co zrobił? Wprowadził pakiet antyinflacyjny - powiedział wiceminister i dodał, że efekty można zauważyć na stacjach benzynowych w postaci spadków cen paliw. 

 

Kiedy początek budowy CPK?

- Planujemy w roku 2023, to jest plan niezwykle ambitny - odpowiedział Horała pytany o to, kiedy zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tłumaczył, że jest to termin realny, ale obarczony sporym ryzykiem przez wzgląd na wymogi prawne. - Jest szansa na zakończenie w 2027 roku - szacuje wiceminister. 

 

- Jest wiele czynników poza kontrolą inwestora. (...) To byłby ogromny sukces dotrzymanie tych terminów, ale trzeba iść na szczyt i celować w dziesiątkę - powiedział. 

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" TUTAJ.

ap/pdb / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie