Ukraina. Minister obrony prosi Zachód o broń ofensywną na wypadek rosyjskiej interwencji

Świat
Ukraina. Minister obrony prosi Zachód o broń ofensywną na wypadek rosyjskiej interwencji
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Według ministra obrony Ukrainy "agresora powstrzyma" pomoc dla Ukrainy w formie uzbrojenia i technologii. Tłumaczył, że chodzi o uzbrojenie nie tylko obronnego charakteru, ale też ofensywnego.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do zachodnich partnerów o przekazanie Ukrainie pomocy w postaci broni defensywnej i ofensywnej na wypadek rosyjskiej interwencji - pisze w niedzielę Radio Swoboda. Bronić się będziemy sami, ale proszę nam pomóc - wezwał.

Reznikow ocenił ryzyko rosyjskiej ofensywy wobec jego kraju jako "realne" - podaje w niedzielę ukraińska redakcja Radia Swoboda.

 

Jak dodał, "cywilizowany świat" często wyrażał kolejne zaniepokojenie przez 7,5 roku wojny w Donbasie. "W latach 30. już było tak, kiedy Liga Narodów wyrażała zaniepokojenie wobec agresywnych działań Hitlera. Wszyscy wiemy, jaką tragedią dla świata się to zakończyło. Liga Narodów przestała istnieć, rozpętano krwawą II wojnę światową. Więc kolejne zaniepokojenie nie działa wobec Kremla. Kreml otwarcie postawił krajom NATO ultimatum" - kontynuował.

 

ZOBACZ: Stoltenberg: Rosja nie ma prawa weta. O członkostwie w NATO zdecyduje sojusz i Ukraina

 

Według niego "agresora powstrzyma" pomoc dla Ukrainy w formie uzbrojenia i technologii. Tłumaczył, że chodzi o uzbrojenie nie tylko obronnego charakteru, ale też ofensywnego.

"Bronić się będziemy sami, ale proszę nam pomóc"

- Na Kremlu są ludzie bardzo pragmatyczni, którzy bardzo dobrze liczą pieniądze. Jeśli będą wiedzieć, że cena tego ataku, tej agresji dla nich będzie niewspółmierna, nie zdecydują się na to - dodał. Jak wskazał, to sankcje ekonomiczne, polityczne i finansowe oraz "co najważniejsze" - pomoc ukraińskim siłom zbrojnym w postaci uzbrojenia.

 

ZOBACZ: Litwa. Minister obrony Niemiec: Rosja nie ma prawa rozkazywać partnerom NATO

 

- Bronić się będziemy sami, ale proszę nam pomóc - powiedział podczas konferencji prasowej.

 

Reznikow zaznaczył, że ukraińskim siłom zbrojnym potrzebne jest rozpoznanie elektromagnetyczne, systemy przeciwrakietowe, cyberobrona i wzmocnienie floty.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie