Ukraina. "Dla nas to wielka tragedia". Prezydent Wołodymyr Zełenski o Nord Stream 2

Świat
Ukraina. "Dla nas to wielka tragedia". Prezydent Wołodymyr Zełenski o Nord Stream 2
PAP/EPA/Presidential Press Service
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w piątek spotkał się z dziennikarzami powiedział, że gazociąg Nord Stream 2 to dla Ukrainy "tragedia".

Gazociąg Nord Stream 2 "to nie jest po prostu biznes, dla nas to wielka tragedia" - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef ukraińskiego państwa dodał, że po uruchomieniu gazociągu oczekuje wypełnienia zobowiązań złożonych przez USA i kraje europejskie.

- To nie jest to prostu biznes między niektórymi krajami, dla Ukrainy to jest wielka tragedia - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski o mechanizmie szantażu

Szef ukraińskiego państwa dodał, że nowy gazociąg może być kolejnym "zasobem, który Rosja będzie wykorzystywać w procesie negocjacji dyplomatycznych".

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: przygotowywany jest zamach stanu

 

- Chcę, aby USA robiły wszystko, by nie wycofywać sankcji - dodał prezydent Ukrainy.

"Ukraina powinna otrzymać wszystko"

- Nawet jeśli będzie uruchomiony Nord Stream 2, Ukraina powinna otrzymać wszystko to, co jej gwarantowały państwa europejskie i USA - powiedział Zełenski.

 

Jego zdaniem chodzi o "obietnice dotyczące tego, że będzie nam zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne". - Każda strona powinna wykonać obowiązki i (spełnić) obietnice - podkreśli Zełenski.

Prezydent o zamachu stanu

Ukraiński prezydent ujawnił w piątek, że posiada informacje, z których wynika, że w jego kraju w dniach 1-2 grudnia przygotowywany jest zamach stanu i próba zmiany na stanowisku szefa państwa.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie