Afganistan. ONZ przekaże 300 mln dolarów rocznie, by uniknąć masowego ubóstwa

Świat
Afganistan. ONZ przekaże 300 mln dolarów rocznie, by uniknąć masowego ubóstwa
PAP/EPA/STRINGER
90 proc. Afgańczykom grozi ubóstwo

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w środę, że w celu uniknięcia masowego ubóstwa w Afganistanie planuje przekazywać 300 mln dolarów rocznie – podaje Agencja Reutera.

Dotacje miałyby być wypłacane afgańskim rodzinom z dziećmi, osobom starszym lub niepełnosprawnym. Według ONZ jest to najlepszy sposób na zwalczenie rosnącego ubóstwa w Afganistanie.

 

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) uważa, że prognozy socjoekonomiczne na następne 13 miesięcy dla Afganistanu są alarmujące. Zadecydowano o przyznaniu także 100 mln dolarów w ramach projektu mającego na celu wzrost zatrudnienia i 90 mln dolarów dla małych przedsiębiorstw.

 

ZOBACZ: Afganistan. Talibowie wprowadzili zakaz pokazywania kobiet w serialach telewizyjnych

 

- To będzie najprawdopodobniej najlepszy sposób na zatrzymanie tendencji masowego ubóstwa – przekazała Kanni Wignaraja, regionalna dyrektor UNDP dla Azji i Pacyfiku.

Zagrożone ubóstwem 90 proc. społeczeństwa

Afganistan zmaga się z gwałtownym spadkiem międzynarodowej pomocy rozwojowej po przejęciu władzy przez talibów. Gospodarka i system bankowy znajdują się na krawędzi upadku. Sytuację pogarsza pandemia COVID-19 i dotkliwa susza. UNDP przewiduje, że ubóstwo może stać się niemal powszechne do połowy 2022 r. – dotknie ponad 90 proc. z 39 mln mieszkańców Afganistanu.

 

UNDP ostrzega, że nie może być mowy o wzroście gospodarczym Afganistanu, jeśli nie zostaną zniesione ograniczenia dotyczące pracy kobiet, dotacje w wysokości 250 mln dolarów rocznie pomocy międzynarodowej w walce z Covid-19 nie będą wypłacane, a nałożone sankcje nie zostaną złagodzone.

 

ZOBACZ: Zdjęcia, Które przejdą do historii

 

Szacuje się, że ograniczenie zatrudnienia kobiet może spowodować niemal natychmiastową stratę ekonomiczną w wysokości od 600 mln do 1 mld dolarów, czyli od 3 do 5 proc. PKB Afganistanu.

 

Wignaraja, która spotkała się z talibskimi urzędnikami w Kabulu, powiedziała, że konieczne było przekazanie władzom, że "wszyscy zdolni do pracy mężczyźni i kobiety powinni w pełni powrócić do wykonywania swoich obowiązków", zarówno z powodu katastrofy ekonomicznej, jak i dla zabezpieczenia przyszłości kraju.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie