WHO. Michael Ryan: wirus SARS CoV-2 nie zniknie, ale mądra polityka może nam ułatwić życie

Świat
WHO. Michael Ryan: wirus SARS CoV-2 nie zniknie, ale mądra polityka może nam ułatwić życie
Flickr/WHO Conference on Health and Climate
Niestety jest całkiem możliwe, że świat będzie musiał stawić czoło nowym wariantom koronawirusa, groźniejszym niż poprzednie

- Wirus SARS CoV-2 nie zniknie, ale mądra polityka rządów dzięki restrykcjom i szczepieniom doprowadzi do stanu, w którym będziemy z nim żyć jak z grypą - powiedział w wywiadzie dla AFP dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan.

Mimo iż od dwóch lat jest na linii ognia w walce z pandemią dr Ryan nadal jest optymistą, który wierzy, że wszystkie państwa zastosują w końcu mądre i bezpieczne rozwiązania, które pozwolą "oswoić wirusa".

 

ZOBACZ: Badania: przeciwciała rekina mogą zwalczać koronawirusy

 

Niestety jest całkiem możliwe, że świat będzie musiał stawić czoło nowym wariantom koronawirusa, groźniejszym niż poprzednie, które będą prowadzić do przeciążenia lub załamania systemów opieki medycznej. - To prawdopodobna przyszłość, jeśli nie będziemy traktować wirusa w sposób właściwy (...). Musimy się za niego zabrać poprzez zaostrzenie przepisów sanitarnych i wyszczepienie - ostrzegł Ryan.

Ekspert WHO jest pełen optymizmu

Wariant wirusa Omikron, który wielu polityków przedstawia jako całkiem nowy problem, nie zmienia wiele: "mieliśmy problemy na długi czas przed Omikronem" ocenił. Nierówna dystrybucja szczepionek między krajami bogatymi i biednym, upolitycznienie decyzji związanych z pandemią przez niektóre rządy, dezinformacja, zbyt wczesne znoszenie restrykcji sanitarnych, lub wprowadzanie ich zbyt późno - zdaniem dr Ryana, prawdziwe źródła niepowodzeń w walce z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Świat. Omikron może stać się wkrótce głównym wariantem, na razie dominuje Delta

 

Ekspert WHO zapewnił jednak, że "jest pełen optymizmu co do tego, ile możemy osiągnąć wspólnie" wobec najtrudniejszego kryzysu zdrowotnego od stu lat.

 

W listopadowym wywiadzie dla telewizji RTE w swej rodzimej Irlandii Ryan powiedział: "życie takie, jakie znaliśmy, wydaje mi się bardzo, bardzo możliwe, ale będziemy musieli w dalszym ciągu stosować zalecenia sanitarne, dystans społeczny. Szczepionki nie oznaczają braku Covid-19. Dodanie szczepionek do naszych obecnych środków pozwoli nam naprawdę zmiażdżyć krzywą zachorowań, uniknąć lockdownów i uzyskać stopniową kontrolę nad chorobą".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie