Holandia. Liczba zakażeń wariantem Omikron wzrosła w Amsterdamie dziesięciokrotnie

Świat
Holandia. Liczba zakażeń wariantem Omikron wzrosła w Amsterdamie dziesięciokrotnie
PAP/EPA/ARSHAD ARBAB

Liczba zakażonych wariantem Omikron wzrosła w ciągu kilku dni w Amsterdamie dziesięciokrotnie. W poniedziałek zakażonych tą odmianą koronawirusa było 2,5 proc. wszystkich zakażonych osób, a w czwartek już 25 proc.

Nowa mutacja Covid-19 coraz szybciej rozprzestrzenia się w stolicy Niderlandów. - Niestety, to co obserwujemy w Amsterdamie czeka nas w reszcie kraju - powiedział wirusolog Menno de Jong w programie telewizji publicznej „EenVandaag”.

Niepokojąca sytuacja przed świętami

Zdaniem członka zespołu zarządzania epidemią (OMT) dynamika zakażeń Omikronem w Holandii jest tak samo wysoka jak w Wielkiej Brytanii i to mimo obowiązujących obostrzeń.

 

Jednocześnie z badań przeprowadzonych dla „EenVandaag” wynika, że jedna trzecia respondentów będzie świętować Boże Narodzenie z więcej niż czterema osobami. Obecny limit wynosi właśnie cztery osoby na gospodarstwo domowe.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Z powodu Omikrona zimą nawet 100 tys. odwołanych operacji

 

Dodatkowo ponad połowa badanych deklaruje, że nie zamierza wcześniej przeprowadzać testów na obecność wirusa. - To szczególnie niepokojące, bowiem wiadomo, że Omikron jest szczególnie zaraźliwy a szczepionka jest mniej skuteczna przeciwko temu wariantowi - twierdzi De Jong.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie