Wielka Brytania. Z powodu Omikrona zimą nawet 100 tys. odwołanych operacji

Świat
Wielka Brytania. Z powodu Omikrona zimą nawet 100 tys. odwołanych operacji
PAP/EPA/ANDY RAIN
Zdjęcie ilustracyjne

Jak podają brytyjscy eksperci, wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 może tej zimy w ich kraju wymusić odwołanie nawet 100 tys. fakultatywnych zabiegów chirurgicznych. Przyczyną mają być zajęte łóżka w szpitalach.

Naukowcy z University of Birmingham, autorzy artykułu opublikowanego w "The Lancet", na podstawie danych z lat 2020-2021 stworzyli model pokazujący zależności między liczbą wykonywanych fakultatywnych operacji i liczbą leczonych szpitalnie pacjentów z COVID-19.

Korelacja jest ścisła - pokazuje analiza.

Covid-19 paraliżuje pracę szpitali

Według modelu, np. w pierwszych dwóch tygodniach października tego roku liczba takich zabiegów wykonanych w Anglii spadła o 21,9 proc. w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

 

Jeśli jednak liczba pacjentów w szpitalach wzrośnie do poziomu z pierwszej fali epidemii, liczba operacji spadnie o 33,9 proc.

Oznaczałoby to odłożenie ponad 100 tys. zabiegów w okresie grudzień-luty.

 

ZOBACZ: Covid-19. Drapanie w gardle typowym symptomem wariantu Omikron

 

- Nasze badanie pokazuje, że gdy więcej pacjentów z COVID-19 jest przyjmowanych do szpitali, oddziały chirurgiczne muszą odwoływać operacje, aby przeznaczyć dostępne zasoby na leczenie chorych na COVID-19 - mówi Aneel Bhangu, jeden z autorów pracy.

Priorytety szpitali

- Szpitale ciężko pracują, aby nadać priorytet ratującym życie operacjom, w tym pomocy pacjentom z nowotworami. Największy wpływ COVID-19 wywiera na pacjentów czekających nie na operacje ratujące życia, ale poprawiające jego jakość. Odwołanie zabiegów może oznaczać jeszcze dłuższe oczekiwanie na przykład na wszczepienie implantu stawu biodrowego, co w tym przypadku prowadzi do nasilenia objawów i niepełnosprawności. Specjalnie chronione węzły fakultatywnych zabiegów są tej zimy potrzebne, aby można je było pacjentom zapewnić - dodaje specjalista.

 

ZOBACZ: COVID-19. Najwięcej zaszczepionych w Danii i Portugalii. Polska na jednym z ostatnich miejsc

 

Naukowcy nic nie wspominają na temat szczepień, w których Wielka Brytania przoduje.

 

W Polsce także Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia "zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo".

 

Publikację można znaleźć na stronie The Lancet Journal

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie