Badanie: przeciętna polska rodzina wyda ponad 1200 zł na święta

Biznes
Badanie: przeciętna polska rodzina wyda ponad 1200 zł na święta
Flickr/Rene Schwietzke
Przeciętna polska rodzina wyda ponad 1200 zł na święta

Przeciętna polska rodzina wyda w 2021 roku na zakupy świąteczne 1277,30 zł - wynika z badania IBRiS dla "Wydarzeń" Telewizji Polsat. Łącznie Polacy wydadzą na święta w tym roku 18,6 mld zł. To o 2 mld zł więcej niż rok temu. Najwięcej osób na prezent dla bliskich zamierza kupić kosmetyki lub perfumy (36 proc.), zabawki (33 proc.) oraz książki (31 proc.).

Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zapytała Polaków o ich plany świąteczne, a w szczególności o zamiary związane z zakupami i gospodarowaniem pieniędzmi. Jak wynika z raportu, średnio polska rodzina przeznaczy w tym roku na zakupy świąteczne 1277,30 zł. To o 11,2 proc. więcej niż rok temu.

 

ZOBACZ: Sondaż. Wybory do Sejmu: PiS z poparciem 28 proc., KO - 26 proc. Wzrost poparcia dla Konfederacji

 

Największy odsetek Polaków (32,8 proc.) robi zakupy w drugiej połowie grudnia - na kilka dni przed świętami. Niewiele mniej, bo 32,4 proc. badanych deklaruje, że w wir przygotowań rzuca się już w pierwszej połowie grudnia.

Zakupy świąteczne. Jakie miejsca wybierają Polacy?

Jak wynika z raportu, Polacy najchętniej robią zakupy spożywcze w dyskontach. Tak deklaruje 66 proc. ankietowanych. Popularnym miejscem są też super i hipermarkety - 34. proc. oraz bazary - 29. Z kolei 37 proc. badanych zaopatrzy się w potrzebne produkty "w konkretnym sklepie", ale nie w dyskoncie czy supermarkecie. Zdecydowanie mniej popularne w kwestii spożywczych zakupów są sklepy internetowe. 

W sieci Polacy kupują natomiast prezenty świąteczne. W sklepach internetowych podarków dla bliskich szuka odpowiednio 31 proc. (za pomocą komputera) i 23 proc. (za pomocą smartfona) badanych. Niemal co trzeci badany deklaruje, że prezentów szuka w "konkretnym sklepie", który nie jest dyskontem lub marketem. 8 proc. Polaków twierdzi, że nie kupuje prezentów świątecznych.

Co na prezent?

W tegorocznej edycji raportu największy odsetek Polaków deklaruje dokonanie zakupu kosmetyków lub perfum jako prezentu (36 proc.), zabawek (33 proc.) oraz książek (31 proc.).

 

ZOBACZ: Latos: przełożone posiedzenie Komisji Zdrowia jeszcze przed świętami

 

Jedna czwarta badanych wskazała na słodycze, 22 proc. planuje kupić ubrania lub bieliznę, 17 proc. zdecyduje się na wręczenie pieniędzy, a 15 proc. kart podarunkowych. Najmniej popularne są produkty elektroniczne, takie jak głośniki Bluetooth czy drony (11 proc.), prezenty luksusowe, na przykład zegarki lub droższe alkohole (9 proc.) i gry komputerowe (4 proc.). Znikomy odsetek Polaków jako prezent kupi i wręczy konsole, laptopy, komputery lub smartfony.

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach Badanie: przeciętna polska rodzina wyda ponad 1200 zł. Badanie przeprowadzono w dniach 19.11-15.12.2021r. na próbie ogólnopolskiej. Liczba uczestników 1100. Technika badawcza: badanie zrealizowane metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

red/Interia/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie