Sondaż. Wybory do Sejmu: PiS z poparciem 28 proc., KO - 26 proc. Wzrost poparcia dla Konfederacji

Polska
Sondaż. Wybory do Sejmu: PiS z poparciem 28 proc., KO - 26 proc. Wzrost poparcia dla Konfederacji
PAP/Piotr Nowak
Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska, osiągając 3 proc. poparcie wyborcze, ugrupowanie Kukiz’15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów

W grudniu na PiS chciało głosować 28 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów, a na KO - 26 proc. - wynika z sondażu Kantar. 11 proc. zamierzało poprzeć ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, 8 proc. głosów otrzymała Konfederacja, a 7 proc. - Lewica.

Jak wynika z sondażu Kantar, w grudniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 28 proc.

 

ZOBACZ: Sondaż. Wybory do Sejmu: PiS z poparciem 35 proc., KO - 22 proc. Traci Polska 2050, PSL bez mandatów

 

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej ponad jedną czwartą głosów (26 proc.). Kolejną pozycję zająłby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 11 proc. wyborców. Poza czołową trójką uplasowała się Konfederacja uzyskująca poparcie na poziomie 8 proc. głosów oraz Lewica otrzymująca 7 proc. głosów.

Wzrost poparcia dla Konfederacji, Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Polska 2050

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska, osiągając 3 proc. poparcie wyborcze, ugrupowanie Kukiz’15 z 1 proc. głosów oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów.

 

W porównaniu do listopada odnotowano wzrost poparcia dla Konfederacji (o 3 punkty procentowe), Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe) oraz Ruchu Polska 2050 (o 1 punkt procentowy).

 

Spadek odnotowały Prawo i Sprawiedliwość (o 1 punkt procentowy), PSL-Koalicja Polska (o 1 punkt procentowy) oraz Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy).

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia przedstawił "Plan dla gospodarki". "Konkretnie obniżymy podatki"

 

Lewica oraz Porozumienie nie odnotowały zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

 

W grudniu 66 proc. ankietowanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę (12 grudnia). 29 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Wzrósł odsetek osób zamierzających głosować

Przeciwne stanowisko wyraża 24 proc. respondentów - 14 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

 

10 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

 

W porównaniu do wyników uzyskanych w listopadzie, o 1 punkt procentowy wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować. Odsetek osób, które raczej poszłyby oddać swój głos odnotował spadek o 2 punkty procentowe. Odsetek badanych raczej nieplanujących głosować wzrósł o 3 punkty procentowe, natomiast udzielających odpowiedzi „zdecydowanie nie” odnotował spadek o 1 punkt procentowy.

 

Badanie przeprowadzono w dniach 3-8 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej próbie 975 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=646 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach) Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie