Policja: także św. Mikołaj może się stać ofiarą oszustów; uważajmy na fałszywe SMS-y

Polska
Policja: także św. Mikołaj może się stać ofiarą oszustów; uważajmy na fałszywe SMS-y
KPP Piła
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile (woj. wielkopolskie) przygotowali specjalny spot, który ma ostrzegać przed oszustami i fałszywymi wiadomościami SMS

- Pochłonięci gorączką świątecznych zakupów łatwo możemy dać się oszukać - mówił oficer prasowy KPP w Pile st. sierż. Wojciech Zeszot. O tym, jak chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych kłopotów – w klipie stworzonym przez policjantów - przekonał się nawet sam św. Mikołaj.

W policyjnym spocie św. Mikołaj wraca do swojego domu. Przegląda listy i zdaje sobie sprawę, że może nie zdążyć przygotować wszystkich podarków. Włącza tablet, zakupy robi w sklepie internetowym. Po chwili otrzymuje wiadomość SMS, że z jego paczką "są jakieś problemy" i musi dopłacić, by przesyłka dotarła na czas. I tak właśnie zaczynają się jego problemy.

 

ZOBACZ: Bydgoszcz. 18-latka chciała pożyczyć "lufkę". Nie wiedziała, ze rozmawia z policjantami

 

- Św. Mikołaj w naszym spocie pokazuje, że każdy z nas musi być czujny, że chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych kłopotów, a oszuści nie "oszczędzają" nikogo - nawet św. Mikołaja – powiedział oficer prasowy KPP w Pile st. sierż. Wojciech Zeszot.

 

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile (woj. wielkopolskie) przygotowali specjalny spot, który ma ostrzegać przed oszustami i fałszywymi wiadomościami SMS.

"Pandemia szerzej otworzyła furtkę dla przestępców"

- Pomysł pojawił się w odpowiedzi na to, co się aktualnie dzieje; przypadki takich oszustw pojawiają się bardzo często, szczególnie w okresie przedświątecznym. Musimy mieć świadomość, że przestępcy działają cały czas i próbują wyłudzić od nas pieniądze na różne sposoby. W ostatnim czasie mieliśmy sporo przypadków ataków poprzez SMS-y; oszuści w wiadomości przesyłali link informując, że aby paczka doszła do odbiorcy niezbędna jest rzekomo jakaś dopłata – a okazywało się, że link albo infekował telefon, czy komputer, albo przenosił nas na fałszywą stronę banku, a dane, które tam podawaliśmy: hasła, loginy – od razu trafiały do przestępców – powiedział Zeszot.

 

- Pandemia spowodowała, że zakupy przez internet, te wszystkie internetowe transakcje, stały się bardziej popularne – a to otworzyło niestety jeszcze szerzej tę furtkę dla przestępców – dodał.

 

ZOBACZ: Śląskie. Matka imprezowała w hotelu z dwoma mężczyznami. Ojciec dziecka wezwał policję

 

Za scenariusz i realizację spotu odpowiedzialne były asp. Olimpia Kubińska, sierż. Magdalena Szukajło oraz oficer prasowy komendy st. sierż. Wojciech Zeszot. Zdjęcia do filmu były realizowane przez dwa dni. W rolę św. Mikołaja i grającego w spocie przestępcy – wcielili się pilscy policjanci.

 

 

- Przy każdej możliwej okazji apelujemy o ostrożność. O to, by uważać na fałszywe wiadomości, by nie klikać w żadne linki. Tym razem postanowiliśmy ten nasz apel pokazać nieco inaczej i stworzyć spot, który mamy nadzieję dotrze ze swoim przesłaniem jeszcze szerzej - mówił.

 

ZOBACZ: Ostrów Wielkopolski. Policja szuka nożownika, który zaatakował kierowcę na przejściu dla pieszych

 

- Liczymy na to, że ten film i pokazanie tego problemu w taki sposób, zadziała na wyobraźnię odbiorców, że ten apel pozostanie im w pamięci. I kiedy spotkają się z taką sytuacją w swoim życiu – przypomną sobie te sceny i to, w jaki sposób działają przestępcy – podkreślił Zeszot.

 

W spocie wystąpili: mł. asp. Andrzej Piszczek, st. sierż. Paweł Miler, asp. Leszek Suder oraz Nieetatowa Grupa Realizacyjna Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przy realizacji projektu współpracowali także: Emilia Stachowicz, podinsp. Andrzej Latosiński i st. sierż. Adam Ozimina.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie