Niemcy. Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

Świat
Niemcy. Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę
PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL
Habeck podkreślił, że „pod względem geopolitycznym rurociąg zawsze był błędem”, a wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Niemiec i Austrii, zawsze były temu przedsięwzięciu przeciwne

Wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) zagroził zatrzymaniem kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiego ataku na Ukrainę. - Wszelka dalsza agresja militarna nie może pozostać bez poważnych konsekwencji – zaznaczył Habeck w rozmowie z FAZ.

Habeck podkreślił także, że "pod względem geopolitycznym rurociąg zawsze był błędem", a wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Niemiec i Austrii, zawsze były temu przedsięwzięciu przeciwne.

 

ZOBACZ: Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: Berlin może użyć Nord Stream 2 przeciw Rosji

 

Federalna Agencja ds. Sieci, która podlega Habeckowi jako ministrowi gospodarki, będzie decydować o uruchomieniu NS2 zgodnie z prawem europejskim i krajowym. Ponieważ właściciel sieci i jej operator muszą być rozdzieleni, aby zapobiegać monopolom i tym samym zależnościom, sprawa nie jest zależna wyłącznie od ministerstwa – przypomina FAZ i podkreśla: "za czasów poprzedniego rządu federalnego istniała duża presja polityczna, aby zatwierdzić Nord Stream 2, jednak gazociąg nadal nie został uruchomiony".

Gazociąg został ukończony, ale nie został jeszcze uruchomiony

- Agencja zbada dokumenty zgodnie z prawem, tak jak powinno się to odbyć – zaznaczył Habeck. FAZ jednak zastanawia się, jaki będzie rozwój sytuacji, "jeśli Rosja nadal będzie naruszać integralność terytorialną Ukrainy i sytuacja ta się nasili".

 

Na swoim pierwszym szczycie unijnym w Brukseli kanclerz Olaf Scholz (SPD) określił projekt rurociągu jako „projekt sektora prywatnego”, a decyzję Agencji ds. Sieci jako "całkowicie apolityczną". Zaznaczył, że to "inna sprawa", niż dotychczasowe starania o zapobieganie naruszeniu ukraińskich granic.

 

ZOBACZ: Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: Berlin może użyć Nord Stream 2 przeciw Rosji

 

Gazociąg został już ukończony, ale ze względu na brak pozwoleń i certyfikatów jeszcze nie został uruchomiony. "Zdecydowanie sprzeciwiły się temu Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE, w tym Polska, którą Scholz odwiedził 12 grudnia podczas swojej drugiej podróży zagranicznej" – przypomina FAZ.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie