Rosja. Ponad 75 proc. Rosjan nie wyklucza konfliktu z Ukrainą

Świat
Rosja. Ponad 75 proc. Rosjan nie wyklucza konfliktu z Ukrainą
Reuters
Podczas gdy Zachód zarzuca Rosji gromadzenie wojsk przy granicy z Ukrainą, Moskwa oskarża władze ukraińskie o "prowokacyjne działania"

Ponad 75 proc. Rosjan nie wykluczyło, że napięcia na wschodniej Ukrainie sprawią, że między tym krajem i Rosją dojdzie do wojny; są to wyniki sondażu opublikowanego we wtorek przez niezależne Centrum Lewady. Za zaostrzenie sytuacji połowa badanych wini NATO.

Na pytanie: "jak Pan/Pani sądzi, czy napięcie na wschodzie Ukrainy może przerodzić się w wojnę między Rosją i Ukrainą?" 36 proc. odparło, iż "jest to całkiem prawdopodobne", a 38 proc., iż "jest to mało prawdopodobne".

 

Zupełnie wykluczyło taki scenariusz 15 proc. badanych, a 3 proc. oświadczyło, że jest on nieunikniony.

Większość wini USA i NATO

Połowa uczestników badania oceniła, że odpowiedzialność za zaostrzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy ponoszą Stany Zjednoczone i inne kraje NATO. 16 proc. uznało, że winna jest sama Ukraina. Jedynie 4 proc. respondentów odparło, że winę ponosi Rosja.

 

ZOBACZ: Szczyt grupy G7. Rosja poniesie poważne konsekwencje w przypadku dokonania inwazji na Ukrainę

 

Podczas gdy Zachód zarzuca Rosji gromadzenie wojsk przy granicy z Ukrainą, Moskwa oskarża władze ukraińskie o "prowokacyjne działania" na linii rozgraniczenia w Donbasie. Oddziela ona wojska ukraińskie od sił wspieranych przez Rosję separatystów, którzy kontrolują część obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

 

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie