Holandia. Zespół ds. pandemii: ze względu na Omikron należy wprowadzić całkowity lockdown

Świat
Holandia. Zespół ds. pandemii: ze względu na Omikron należy wprowadzić całkowity lockdown
PAP/EPA/JEROEN JUMELET
Policja w Holandii

Zespół ds. Zarządzania Epidemią (OMT) zarekomendował rządowi natychmiastowe wprowadzenie całkowitego lockdownu ze względu na szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa Omikron. W sobotę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie gabinetu w tej sprawie.

Kilka dni wcześniej premier Holandii Mark Rutte poinformował o przedłużeniu tzw. łagodnej blokady do 14 stycznia. Oznacza ona, że sklepy i usługi muszą być zamknięte do godziny 17. Jednak według ekspertów z OMT otwarte powinny zostać tylko supermarkety i apteki.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Omikron może stać się wkrótce głównym wariantem, na razie dominuje Delta

 

W piątek okazało się, że tylko w samym Amsterdamie liczba zakażonych nową mutacją COVID-19 wzrosła w ciągu kilku dni z 2,5 proc. do 25 procent wszystkich zakażonych koronawirusem.

"Już w przyszłym tygodniu Omikron będzie dominować"

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) przewiduje, że już w przyszłym tygodniu w stolicy Omikron będzie dominować wśród wszystkich infekcji koronawirusem.

 

Właśnie ze względu na szybkość z jaką rozprzestrzenia się nowy wariant wirusa eksperci z rządowego OMT zalecają pilne zamknięcie całego kraju.

 

Dziennik "Algemeen Dagblad" powołując się na nieoficjalne informacje z Hagi, podał w sobotę rano, że wieczorem odbędzie się konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia Hugo de Jonge. Media spekulują, że poinformują oni o ponownym wprowadzeniu całkowitego lockdownu.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie