Lewica przedstawiła plan na walkę z pandemią. "Ograniczenia dla niezaszczepionych zamiast lockdownu"

Polska
Lewica przedstawiła plan na walkę z pandemią. "Ograniczenia dla niezaszczepionych zamiast lockdownu"
Twitter.com/Lewica
Lewica zaprezentowała propozycję strategii walki z pandemią

Lewica podczas konferencji przed Ministerstwem Zdrowia przedstawiła plan na walkę z pandemią "stop covid". Posłowie chcą, aby zostały wprowadzone ograniczenia dla osób niezaszczepionych lub nieprzetestowanych. Okazanie certyfikatu szczepień lub negatywnego wyniki testu byłoby wymagane m.in przed wejściem do kina, restauracji, kościoła czy centrum handlowego.

- Rząd w sprawie walki z covidem abdykował, pod wpływem antyszczepionkowców, bojąc się ich, przestał wykonywać jakiekolwiek ruchy związane z leczeniem Polek i Polaków. Nie może być tak, że pod wpływem pana Kowalskiego i pod wpływem pani Siarkowskiej przestajemy leczyć Polaków - mówił Włodzimierz Czarzasty przed gmachem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie. 

 

Program STOP COVID ma opierać się m.in na ograniczeniach dla osób niezaszczepionych, kontroli paszportów covidowych oraz masowym testowaniu np. przedstawicieli ochrony zdrowia, oświaty, pracowników administracji, konduktorów i kontrolerów biletów. 

Lewica przedstawiła listę puntków, w których wymagane byłoby okazanie certyfikatu szczepień, ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu wykonanego w ciągu ostatnich 24 godzin: 

  1. Zgromadzenia i wydarzenia publiczne
  2. Siłownie i kluby fitness
  3. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
  4. Hotele i noclegi turystyczne
  5. Gastronomia
  6. Centra handlowe
  7. Kościoły i miejsca kultu
  8. Teatry
  9. Kina

WIDEO: Konferencja prasowa Lewicy ws. strategii walki z pandemią

Zandberg: są sprawy, w których nie można unikać pytań

- I to jest nasza propozycja, zamiast lockdownu ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Zamiast lockdownu masowe i powszechne testowanie. Zamiast lockdownu nowoczesna, wzorowana na innych krajach zachodniej Europy strategia realnej walki z czwartą falą epidemii. Z takimi propozycjami nasi przedstawiciele jutro będą na spotkaniu, które zwołała pani marszałek Elżbieta Witek. My o strategii walki z epidemią mówimy otwarcie. Są takie sprawy, w których naprawdę nie można wiecznie kręcić, nie można się kryć, nie można unikać pytań. Trzeba mówić jasno i otwarcie - mówił poseł Adrian Zandberg. 

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: IV fala pandemii będzie miała wydłużony charakter

 

Ponadto Lewica domaga się, aby rekomendacje Rady Medycznej przy premierze "były jawne i znane opinii publicznej".  

 

- Kiedy rząd kapitulacje wobec antyszczepionkowców, ofiarami tej kapitulacji są pacjenci czekający na planowe zabiegi. Ofiarą tej kapitulacji jest jednoroczne dziecko, które zmarło w Głogowie dlatego, że nie dojechała do niego karetka, ponieważ tych karetek po prostu zaczyna brakować. Ofiarą kapitulacji rządu wobec antyszczepionkowców jest 86-letni pacjent, który sześć godzin czekał, aż przyjedzie do niego pogotowie. Tych ofiar jest więcej i będzie więcej - informowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie